Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Urob si sám: Jednoduchý domček pre hmyz

Domček pre hmyz je nielen krásnou záhradnou dekoráciou, ale predovšetkým útočiskom pre drobné živočíchy, ktoré sa z našich záhrad čoraz viac strácajú. Radi by ste si ho vyrobili sami? Prinášame vám praktický návod, ako si v záhrade zriadiť najlepší hotel pre hmyz v širokom okolí.

Prečo postaviť na záhrade domček pre hmyz?

Hmyz je veľmi dôležitou súčasťou zdravej a úrodnej záhrady. Nielen včely medonosné a motýle, ale aj iné druhy hmyzu opeľujú ovocie, bylinky, kvety a zeleninu, ktoré pestujeme. Rovnako dôležití sú aj prirodzení ničitelia škodcov – lienky, zlatoočká či lumčíky. 

Mnohé moderné záhrady sú dnes príliš čisté a uhladené na to, aby tomuto hmyzu poskytli vhodné útočisko. Neznamená to však, že po dvore musíte mať rozhádzaných plno konárov, suchého lístia a iného prírodného „neporiadku”. Výbornou alternatívou je domček pre hmyz. Najmenším obyvateľom záhrady poskytne ochranu pred dažďom, vetrom i hladnými vtákmi.

Hotel pre hmyz: Najlepšie druhy

Hmyzie domčeky môžu mať rôzne podoby. Ten najjednoduchší môže mať podobu dreveného polienka s vyvŕtanými dierami. S trochou kreativity a úsilia si však môžete vyrobiť drevený domček so strieškou rozdelený na viacero častí. Dôležité je, aby bol vyrobený z prírodného, ideálne ​​neošetreného dreva, ktoré neobsahuje laky, farby a prostriedky na ochranu dreva. 

Ako výplň použijeme rôznorodý prírodný materiál, ktorý priláka rôzne druhy hmyzu, pretože ich požiadavky na bývanie a množenie sú odlišné. Osvedčilo sa napríklad drevo, mach, slama, šišky alebo rozličné duté stonky rastlín. Využiť sa dá i stavebný materiál, kamene či staré tehly.

Vyhýbame sa takým materiálom, ktoré vytvárajú príliš veľké štrbiny. Bambusové palice s veľkým priemerom či obrovské šišky nedokážu hmyzu poskytnúť dostatočný úkryt. Väčšina obyvateľov domčeka totiž obľubuje škáry široké len 2 až 9 mm. Aby sa k vajíčkam nedostali vtáky, dutinky by mali byť dosť hlboké a chránené pletivom.

Kedy stavať domček pre hmyz?

Domček pre hmyz slúži ako hniezdisko, úkryt i miesto k prezimovaniu. Na záhrade by sme ho preto mali nechať celoročne. Postaviť si ho môžete prakticky kedykoľvek. Najvhodnejším obdobím je skorá jar. Postavte domček ešte skôr, ako teploty stúpnu nad 13 °C, aby sa v ňom mohol hmyz po hibernácii uhniezdiť a zabývať.

Na akom mieste postaviť domček pre hmyz?

Príbytky pre hmyz vyvesujeme na južných stenách tak, aby boli chránené proti dažďu a vetru. Ideálne bude miesto, na ktoré už skoro zrána dopadne dostatok slnečných lúčov. Ak máme hmyzích domčekov viacero, rozmiestnime ich rôzne po záhrade na viacero miest. Jeho obyvateľom to bude vyhovovať viac, ako jedno veľké hmyzie sídlisko. 

Pokiaľ býva v záhrade rušno, či už vďaka deťom alebo domácim zvieratám, domček pre hmyz umiestnime radšej niekam do odľahlého, pokojnejšieho kúta záhrady.  

Údržba hmyzieho hotela

Na rozdiel od kŕmidiel či vtáčej búdky, domček pre hmyz nevyžaduje žiadnu údržbu. Práve naopak – otvory hmyzieho domčeka nečistíme a prírodný materiál počas roka nevymieňame. Hmyz do škár nakladie vajíčka, ktoré by sme mohli nechtiac zlikvidovať.

Staršie domčeky môžeme na jar trochu upratať, doplniť kúskami dreva, slamou či lístím.  Pravidelne kontrolujeme, či domček nenapadli plesne alebo parazity. Úplne rozpadnuté prírodné materiály prenesieme do kompostu a nahradíme novými. 

Aké druhy hmyzu láka hotel pre hmyz?

Domček vyrobený z prírodných materiálov do vašej záhrady priláka opeľovače, prirodzených nepriateľov škodcov a ďalší užitočný hmyz. Udomácnia sa v ňom včely samotárky i čmeliaky, ktorým sa najviac zapáčia diery vyvŕtané do dreva alebo dutinky v tehle.

Motýle, pestrice, dokonca aj lienka sedembodková zase vyhľadávajú naukladaný prírodný materiál – slamu, seno, suché lístie alebo drevitú vlnu. Podobné to má aj zlatoočká, ktoré navyše uvítajú aj kúsky kôry. Na prízemí sa radi ubytujú škvori. Potešíte ich šiškami, suchou trávou a slamou.

Ako prilákať hmyz do hmyzieho domčeka?

Najlepším lákadlom užitočného hmyzu sú medonosné rastliny. Vysaďte si krokusy, iberky, okrasný cesnak alebo trochu netradičnú rastlinu s názvom Tetradium daniellii, známu aj ako „včelí strom”. Rozmanité kvitnúce rastliny budú veľkým lákadlom i pre motýle.

Najvhodnejšie kvety sú tie, ktoré sa v našich končinách prirodzene vyskytujú a dlho kvitnú. Do okolia hmyzieho domčeka tak môžete vysadiť lúčne kvety, vres, šalviu, aksamietnice či levanduľu.  

Ako vyrobiť domček pre hmyz?

Základom hmyzieho hotela je rám so zadnou stenou. Domček môže byť len malý s jedným priestorom a jednodruhovou výplňou, alebo väčší rozdelený na sekcie, v ktorých sú naskladané odlišné materiály. Inšpirujte sa jednoduchým návodom.

Náradie

  • Pílka
  • Vŕtačka a skrutky, prípadne kladivo a klince

Materiál

  • Drevené dosky, prípadne drevená prepravka alebo stará skrinka
  • Prírodné materiály (drevo, slama, lístie, stonky rákosa a pod.)
  • Kus pletiva

Postup

  1. Základ domčeka vytvoríme spojením 4 dosiek do tvaru obdĺžnika alebo štvorca. Prácu si môžeme uľahčiť, ak použijeme drevenú škatuľu alebo skrinku.
  2. Z kratších dosiek vytvoríme jednotlivé priehradky alebo „izbičky” vo vnútri konštrukcie. Budú oddeľovať jednotlivé druhy výplne.
  3. Na vrchu obdĺžnika vytvoríme striešku, ktorá bude steny presahovať aspoň 2 cm do šírky. Vytvoríme tak viac miesta na výplň a predídeme jej premoknutiu.
  4. Vnútro domčeka vyplníme prírodnými materiálmi. Chodbičky pre včely vytvoríme vyvŕtaním vodorovných dutiniek do menšieho polienka.
  5. Ku konštrukcii domčeka pripevníme pletivo, aby výplň nevypadávala.