Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

3 známe medonosné rastliny: Hostina pre včely

Mnohí z nás si už všimli, že včiel vo voľnej prírode nie je ani zďaleka toľko, ako kedysi. Radi by ste týchto drobných pomocníkov pozvali do svojej záhrady? Naplňte ju kvetmi, ktoré prilákajú včely už z diaľky.

 

Hoci sú včely drobné stvorenia, záhradkárom ponúkajú veľkú pomoc. Podobne ako motýle a iné opeľovače, aj včely sa pri zbere potravy starajú o opeľovanie plodín a okrasných rastlín. 

 

Mnohé z nich ale kvitnú iba krátko a tak vznikajú obdobia v roku, kedy včely na záhrade nenájdu dostatok potravy. Ak ich chcete prilákať viac, vysaďte im také rastliny, ktoré budú produkovať veľa peľu po celý rok. Poradíme vám, ktoré to sú.

 

Včely v záhrade

Žiaľ, populácia včiel v posledných rokoch výrazne klesá. Na vine je kombinácia viacerých faktorov, vrátane používania pesticídov, zmenšovania biotopov a globálneho otepľovania. Problémom sú aj rôzne choroby a parazity, ktoré dokážu vyhubiť celé kolónie v krátkom čase.

 

Včely už nemajú k dispozícii lúky plné rôznorodých kvetov. Na opeľovanie im zostávajú prevažne poľné monoplodiny – rozsiahle priestranstvá jedného druhu rastlín, ktoré včelám neponúkajú dostatok pestrej potravy, v dôsledku čoho sú „lenivejšie” a zraniteľnejšie.

 

Ak by sa včelstvá naďalej rúcali, mohlo by to mať vážne environmentálne dôsledky. Prišli by sme o väčšinu plodín a mnohé rastlinné druhy by čelili vyhynutiu. Je preto v našom najlepšom záujme, aby sme urobili čo najviac pre ochranu včiel. 

 

Hoci včelárstvo môže byť príjemným koníčkom pre mnohých ľudí, nie je nevyhnutné, aby sme na záhrade zakladali vlastné úle. Oveľa dostupnejšou formou pomoci je starostlivosť o životné prostredie a podpora tých včiel, ktoré už v našom okolí žijú. 

 

Do záhrad na okraji mesta i na vidieku zvyčajne zavítajú včely samotárky. Na rozdiel od včiel medonosných nevytvárajú obrovské spoločenstvá, no kvitnúce rastliny opeľujú rovnako starostlivo. Pestrá mozaika záhrad im zabezpečí dostatočnú ponuku potravy a úkrytov. 

 

Ako prilákať včely do záhrady

Včely vidia svet úplne inak, ako my ľudia. Podľa odborníkov sú pre ne najvýraznejšími farbami oranžová, žltá, zelená, modrozelená, modrofialová a fialová. Na rozdiel od ľudí vidia aj ultrafialovú farbu, no nedokážu rozoznať červenú. Včely vašu záhradu ľahšie nájdu, ak pre ne vysadíte kvety lákavých farieb.

 

Dôležité tiež je, aby ste sa v záhrade podľa možností vyhli škodlivým chemikáliám. Látky, ktoré ničia rôznych škodcov, môžu ublížiť aj užitočnému hmyzu. Ak sa predsa len  rozhodnete použiť agresívny postrek, aplikujte ho až na večer. Keď ráno včely prídu opeliť vašu záhradu, jeho pôsobenie už nebude také silné.

 

Medonosné rastliny

Okrem nádherných farieb priláka včely aj dostatok peľu a nektáru. Medonosné rastliny lákajú včely a iných opeľovačov do záhrad a sadov, kde opeľujú úžitkové rastliny a tým zabezpečujú bohatú úrodu. Prinášame vám 3 tipy na užitočné medonosné rastliny, ktoré si môžete zasadiť do záhrady.

 

Krokus žltý

Vedeli ste, že aj krokus je medonosná rastlina? Krokus žltý kvitne skoro na jar, takže poskytne dostatok potravy včelám, ktoré sa po zime prebudia o niečo skôr. Krokusy môžeme pestovať v záhonoch aj v kvetináčoch. Darí sa im na slnku aj v polotieni, no potrebujú dobre priepustnú zem. Rovnako ako všetky ostatné hľuznaté a cibuľovité rastliny, aj krokusy sú citlivé na premokrenie.

 

Iberka

Iberka je ideálnym kvetom pre včely i lenivých záhradkárov. Nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Túto trvalku vidíme hlavne na okrajoch záhonov, kde vytvára hustú výsadbu, ktorá láka včely a motýle. Môže sa pestovať aj v nádobách a debničkách. Iberky kvitnú od mája do júna a kvitnutie môže ešte zopakovať, ak jej pomôžeme strihom a zálievkou.

 

Včelí strom

Tak trochu netradičná rastlina Tetradium daniellii, známa aj ako včelí strom, láka užitočný hmyz svojou okúzľujúcou vôňou. Tento atraktívny medonosný strom dorastá do výšky 6 metrov a rozkvitá v auguste. Včelám počas leta ponúka množstvo sladkého nektáru.