Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si veľké šťavnaté plody ríbezlí Rovada

Ríbezle sa považujú za všeobecne nenáročné, chutné ovocie plné vitamínov. Ríbezle Rovada majú však vyšší výnos a veľkosť plodov, ako iné ríbezle. Úroda z jedného kríka môže byť približne 16 kg. Strapce sú dlhé až 20 cm, plody majú veľkosť hrozna. Sú vhodné na prípravu šťavy a marmelády. Výhodou je aj ich ľahký zber.

 

Ríbezle stanovisko

Ríbezle je vhodné vysádzať tam, kde nehrozia neskoré jarné mrazy. Červeným a bielym ríbezliam sa dobre darí vo vyšších polohách. Tam je dostatok vlahy. Najlepšie je vysádzať ich na slnečné stanovisko. Dobre znášajú aj čiastočne zatienené stanovištia. Čierne ríbezle sú náročné na úplné osvetlenie. Najlepšie sa im darí v nížinatých polohách. Červenoplodé a bieloplodé kultivary ríbezlí nie sú také citlivé na namŕzanie dreva ako čiernoplodé kultivary.

 

Ríbezle a ich výsadba

Výsadba je vhodná v mesiacoch apríl až máj. Najvhodnejšie obdobie pre výsadbu je jeseň, až do prvých mrazov. Vtedy sa nemusíme báť sucha a dobre nám od jesene do leta zakorenia a môžeme očakávať aj úrodu. Samozrejme, ako vždy závisí to od počasia, mrazov a podobne. Kríky vysádzame vo vzdialenosti 1 až 2 m od seba, a ríbezle na kmienku vysádzame 1,25 - 1,5m od seba. Ríbezle na kmienku môžeme podsadiť jahodami.

 

Pestovanie a zber ríbezlí

Ríbezle sú náročné na výživu. Priemyselné hnojivá používame každý rok. V predjarnom období okolo stromčekov a kríkov rozhodíme Cerertt alebo NPK podľa návodu. Je vhodné raz za 3 — 4 roky zapracovať do pôdy maštaľný hnoj, prípadne kompost raz za dva roky. Ríbezle dozrievajú v júli a auguste.

 

Ríbezle a ich účinky

Ríbezle obsahujú vitamín C a rutín, vitamíny skupiny B, flavóny, draslík, mangán, horčík a železo. Od nepamäti sa používali pri chudokrvnosti, zlepšujú činnosť srdca a ciev. Pomáhajú aj našej pamäti a ovplyvňujú fungovanie mozgu. V zime je vhodné použiť ich pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest. Aj sirup z ríbezlí je práve na zápaly veľmi účinný. Môže zmierniť aj reumatické bolesti. Ríbezle si môžeme takisto nasušiť a piť čaj z vysušených bobúľ.

 

Kúpte si lahodné ríbezle Rovada