Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vyrobte si jedlé kŕmidlá pre vtáky

Stavanie kŕmidiel pre vtáky na zimu je obľúbená činnosť záhradkárov, ktorí aj v tomto ročnom období hľadajú zmysluplnú činnosť. Takisto je to skvelá aktivita pre rodičov s deťmi, pretože je to naozaj veľmi jednoduché. Predtým, ako sa do tejto činnosti pustíte, prečítajte si náš článok, ako na kŕmenie vtákov v zime, aby ste vybrali vhodné krmivo, správne ho uskladnili a vtáčikom vo svojej záhrade či na balkóne poskytli skutočné útočisko. Týmto spôsobom ich navyše poľahky naučíte na pobyt vo vašej záhrade a na jar a v lete vás odmenia svojim spevom a takisto vám pomôžu zbaviť sa nepríjemného hmyzu a červov.

 

Ak hľadáte naozaj unikátne nápady, ako na to, prečítajte si zopár našich tipov. 

 

Tipy na jedlé kŕmidlá pre vtáky

1. Rolku od toaletného papiera alebo väčšiu šišku potriete bravčovou masťou prípadne arašidovým maslom a mastný predmet „vyváľate“ v nádobe s krmivom pre vtáky, až kým zrniečka neoblepia celý predmet. Následne predmet upevnite kdekoľvek v záhrade – na šnúrke ho zavesíte na strom, alebo vložíte do dreveného kŕmidla.  Veľmi podobným spôsobom môžete vyrobiť aj koláčiky pre vtáky.

 

2. Múku, vodu a krmivo pre vtáky zmiešame dokopy a následne z cesta tvarujete rukami guľôčky alebo cestom naplníme formičky na vianočné koláčiky. Necháte ich stuhnúť v chlade a následne uložíte do kŕmidla. Ak chcete koláčiky rozvešať po stromoch, môžete do cesta, ešte predtým ako stuhne, vložiť špagát. 

 

3. Ak kupujete ovocie v sieťkach, nevyhadzujte ju, ale vyrobte si z nej dômyselné kŕmidlo. Do roztopenej bravčovej masti zamiešajte semienka, naplňte hmotou téglik od jogurtu, alebo nátierky a nechajte stuhnúť v chladničke. Následne odstráňte téglik a krmivo vložte do sieťky, ktorú zavesíte v záhrade.

 

4. Ak máte doma nepotrebný sklenený pohár s uškom na limonádu, môžete doň umiestniť zmes vyrobenú zo semien a zrniečok pre vtákov, múky a vody. Keď bude pohár plný asi do prvej tretiny vložte dovnútra plastovú, drevenú alebo kovovú tyčku, ktorá je aspoň o 10 – 15 centimetrov dlhšia ako pohár tak, aby z neho trčala. Následne doplňte krmivo tak, aby tyčka pevne držala na mieste, pretože bude slúžiť, ako podstavec pre vtáky. Následne omotajte drôt rozumnej dĺžky a hrúbky okolo uška pohára a zaveste ho vodorovne na strom.

 

5.Ako spoľahlivé kŕmidlo pre vtáky poslúži aj závesný kvetináč. Alebo, ak si želáte z kŕmidla urobiť aj štýlový záhradný doplnok, použite závesnú sieťku z makramé, do ktorej vložíte tanierik spod kvetináča a pod tanierik ešte umiestnite dlhšiu paličku alebo tyč, ako podstavec pre vtáky.

 

6. Posledný typ vám zaberie trochu viac času, ale výsledok stojí za to. Potrebovať budete plastovú fľašu s vrchnákom, drôt, šroubík s maticou, plastovú misku strednej veľkosti (miska bude zachytávať krmivo a vtáky z nej budú zobať semienka, preto nesmie byť príliš vysoká), plastovú tácku a ostrý nôž. V strede vrchnáka plastovej fľaše urobte nožom alebo iným ostrým predmetom dierku. Položte vrchnák do plastovej misky, trochu ďalej od stredu a fixou si označte miesto, kde urobíte dieru (podľa vrchnáka). Následne misku položte na tácku, takisto ďalej od stredu smerom ku kraju a tiež označte miesto, kde urobte dierku. Následne položte všetky tri predmety na seba – tácka, miska a vrchnák a do dierky umiestnite šroubík, ktorý na spodku upevníte maticou. Do umelej fľaše, tesne pod hrdlom, vyrežte nožom malý, ale priechodný otvor obdĺžnikového tvaru, z ktorého sa budú sypať zrniečka. Následne fľašu naplňte krmivom pre vtáky a zašroubujte fľašu do vrchnáka. Okolo fľaše omotajte ešte kus drôtu. Z ďalšieho kúska drôtu pomocou kliešťov vytvarujte závesnú rúčku, ktorú upevníte na drôt okolo fľaše. Kŕmidlo zaveste na strom tak, aby ste položili tácku, z ktorej budú vtáčiky zobať, na konár.

 

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek tip kŕmidla pre vtákov na zimu, nezabúdajte na to, že semienka a zrniečka by nemali byť pokazené alebo staré a nemal by na ne padať sneh alebo dážď.