Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zimozeleň: Rastlinka, ktorá skrášli tienisté miesta záhrady

Zimozeleň je pôdopokryvná rastlina, ktorá spoľahlivo nahradí trávnik v prírodnej záhrade na tienistých miestach a v podraste stromov. Je to slálezelená trvalka, poloker z čeľade zimozeleňovité (Apocynaceae). Najrozšírenejšie sú 2 druhy. Zimozeleň väčšia (Vinca major) a chúlostivejšia Zimozeleň menšia (Vinca minor). Jej listy sú stále-zelené a neopadávajú. Stonky majú väčšinou charakter poplazu, sú obrastené kožovitými, protistojnými listami. Kvety vyrastajú v horných častiach stoniek z pazúch listov. Celá rastlina je jedovatá. Obsahuje niektoré alkaloidy, najdôležitejší je vinkamín, ktorý je zložkou liekov proti vysokému krvnému tlaku. Rastlina sa spolu s druhmi V. Major, V. Herbacea používa v ľudovom liečiteľstve. Často sa tiež pestuje ako okrasná rastlina, najmä na cintorínoch.

 

Zimozeleň pestovanie

Nenáročná kobercová rastlina je vhodná aj na tienisté miesta, ale oveľa krajšia bude na slnečnom stanovišti či v polotieni. Ošetrovanie takto vysadenej plochy spočíva v zavlažovaní a občasnom odburiňovaní. Je to pomerne invazívna rastlina a má tendenciu prerastať okraj záhona. Začiatkom jari je vhodné ju zostrihať, aby sa priveľmi nerozrástla. Na záhone krásne prikryje pôdu, svojimi poplazmi ozdobí aj nevzhľadný múr či kút, ktorý nemáte čím vysadiť.

 

Zimozeleň menšia pestovanie

Pôvodný druh - zimozeleň menšia (Vinca minor) rastie v každej záhradnej pôde. Kvitne od druhej polovice jari až do jesene a má bledomodré kvietky. Šľachtené druhy majú kvety purpurové, biele alebo bledoružové. Dostatok svetla podporuje krásne zafarbenie jej listov, bohaté kvitnutie a takisto aj bohatý, hustý rast. V tieni sa jednotlivé plazivé výhonky vyťahujú a listy vytvárajú nariedko.

 

Zimozeleň rozmnožovanie

Rastlina sa dobre ujíma prakticky počas celého obdobia vegetácie. Najlepšie je začať s delením staršieho porastu na začiatku vegetácie, ale rastlina to bez problémov zvládne aj neskôr. Rýľom oddelíme časť porastu a presadíme na nové miesto. Pri manipulácii s rastlinou sa snažíme zachovať korene a poškodiť ich čo najmenej. Na novom stanovišti zimozeleň dobre zahrnieme zeminou a polejeme.

 

Zimozeleň väčšia

Zimozeleň väčšia (Vinca major) má dekoratívne listy, jasnozelené, so širokým smotanovo-bielym lemom. Listy sú krajšie skôr na tienistom mieste. Je to veľmi nenáročná rastlina, preto sa výborne hodí na pokrytie pôdy a to aj na zatienených miestach a pod stromami. Vytvára väčšie husté porasty. Od konca jari do začiatku jesene kvitne veľkými jasnomodrými kvetmi. Kvitnutie je oveľa bohatšie na slnečnom mieste. Svojím pestrým sfarbením listov oživí zimnú záhradu. Dobre rastie v každej normálnej záhradnej pôde za predpokladu, že nie je príliš suchá. Je trocha citlivejšia na mráz.