Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Judášovec čínsky

«
Judášovec čínsky
Okrasná drevina do menších záhrad s nápadnými ružovými kvetmi.

Popis

Judášovec čínsky Avondale bol vyšľachtený na Novom Zélande a je zrejme najbohatšie kvitnúci judášovec svojho druhu. Akonáhle sa na jar skutočne oteplí ( väčšinou od polovice apríla), začnú sa otvárať drobné, kvety sýtoružovej farby. Kvety kvitnú z púčikov, ktoré na rastline prezimovali od predchádzajúcej jeseni. Kvety vyrastajú priamo z kmeňa/vetvičiek na tenučkých stopkách. Na dobre vyzretých rastlinách, ktoré načerpali dostatok slnka a tepla v predošlom roku, je ich toľko, že drevo pod ich množstvom nie je často ani vidieť. Vydrží kvitnúť pomerne dlho, podľa počasia 3-4 týždne. V poslednej fáze kvitnutia začínajú rašiť na rastline aj listy. Mladé listy sú svetlo žltozelené, s ľahko medovým prelivom a v lete prechádzajú do mäkkej zelenej farby. Tvar je guľatý až srdcovitý s výraznou špičkou. Na jeseň sa pred opadaním sfarbuje do zlatej a žltej farby. Judášovec Avondale je cenný pre svoje bohaté kvetenstvo, rovnako ako hustý a kompaktný vzrast. Rastie skôr pomaly a to do vzpriameného, úzko pohárového tvaru. S vekom sa v horných častiach rozširuje do strán. Jeho menší vzrast (v dospelosti do 3 m) ho predurčuje ku kombinácii do menších záhrad, kde si nemôžete dopriať vysoké stromy. Judášovec pestujte v dobre odvodnenej, stredne živnej pôde. Znáša aj suchšie pôdy, piesčité, neutrálne až vápenaté. Určite mu doprajte priame slnko a dostatok vlhkosti, kým zakorení. Viacročné rastliny sú u nás dostatočne mrazuodolné, mladé rastliny pred mrazom chráňte čečinou. Výška 1,5-3 m, kvitne apríl až máj - nápadné ružové kvety, mrazuvzdorná do -23°C
Obsah balenia 1ks
ks
14,95 €
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
od marca
Objednávacie číslo 132275
Vypredané!

Doba výsevu, Doba kvitnutia

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
Doba kvitnutia
viac informácií
Botanický názov Cercis chinensis 'Avondale'
Kontajner 9 cm
Zazimovanie Zimná ochrana
Stanovište Slnko, Polotieň
Výška Do 300 cm

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Stromy Vytlačiť návod

Doba výsadby
Marec až máj a polovica septembra po mrazy. Vysadené v nádobe po celý rok.
Hnojenie
V prvom roku po výsadbe prihnojíme na jar plným hnojivom. V ďalších rokoch len podľa potreby.
Ochrana rastlín
Nie jenutná žiadna ochrana.
Pestovanie na balkón
Stromy s malými korunami môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch na balkóne a terase. Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast a úroda. Veľkosť nádoby: obsah od 50 litrov. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1). Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Pokiaľ by ste chceli zvoliť vhodný spôsob upevnenia kmienku, existuje jednoduché riešenie. Použite 3 bambusové tyče, ktoré sú o niečo vyššie ako rastlina v črepníku, ako klenbu po kraji črepníka. Na vrchu ich pevne spolu zviažte. Hnojenie: V prvom roku po výsadbe prihnojíme na jar plným hnojivom. V ďalších rokoch len podľa potreby. Rez: zrezáva sa každý strom, ktorý sa príliš rozrástol, rovnako sa môžu presvetliť husté koruny. Bližšie informácie nájdete pod témou Stromy - rez. Zavlažovanie: vysadené v črepníku potrebujú dostatok vody. Obyčajne sa zalievajú 1 krát do dňa. Zimná ochrana: stromy v črepníkoch postavte tesne vedľa seba na chránené miesto. Pri silných mrazoch sa črepník musí zabezpečiť rúnom. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: nájdete pod témou Stromy - ochrana rastlín.
Rez

Rovnomerné zrezanie všetkých častí koruny pri stromoch s tvarom rastu ako javor, gaštan alebo lipa. Stromy alebo vysoké kríky s previsnutým alebo pyramídovým rastovým tvarom sa ošetrujú odpovedajúcim rovnakým rezom. Podľa priania môže mať rez väčší alebo menší rozsah.

V princípe môže byť zrezaný každý strom, ktorý sa príliš rpzrástol. Rovnako sa môžu presvetliť husté koruny. Okrasné čerešne(Prunus), okrasné jablone(Malus), katalpa (Catalpa) a stromy s okrasnými plody by sa mali maximálne len presvetlovať. Väčšie rezné rany se musia pri okrasných stromov ošetriť štepárskym voskom.
Spon rastlín
Okrasné stromy s malou korunou 3 - 5 m Okrasné stromy s veľkou korunou 5 - 10 m
Všeobecný text
Stromy sú málo náročné na starostlivosť, a preto sú často žiadané ako "darcovia tieňa" Strom alebo krík umiestený v dostatočne veľkej nádobe priamo pri dome na vydláždenej ploche, môže plniť rovnaký účel. Pravdaže za predpokladu, že je pravidelne prihnojovaný a zalievaný.
Výsadba
Každý strom potrebuje pre svoje korene popri minimálnej hĺbke asi 1 m aj možnosť rastu do šírky presahujúcu obvod koruny. Neplatí to pravdaže pre všetky bez výnimky. Stromy sa najčastejšie dovážajú so zemným balom. Jama sadenia by mala byť o min 20 cm širšie než je samotný bal a tak hlboká, aby sa bal mohol následne pokryť zeminou. Bal postavíme do jamy a zasypeme z 1/3 kyprou pôdou zmiešanou s dobrou záhradnou zeminou. Potom riadne zalejeme. Doplníme zvyšnú zeminu a dobre ju ušliapeme. Zo zeminy vytvoríme zálievkovú misu, aby pri zalievaní voda nemohla odtekať. Stromy sa musia po výsadbe zaistiť proti vetru.
Zavlažovanie
Dodatočnú závlahu potrebujú stromy nejčastejšie len v prvom roku po výsadbe.
Zimná ochrana
V našich podmienkach nepotrebujú žiadnu zimnú ochranu.