Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vonavá ruža 'Henri Delbard'

«
Hra farieb ako pri letnom západe slnka!

Popis

Nechajte sa zviesť okúzľujúcou vôňou citrusu a manga. Husté ,plné kvety, ktoré vydržia vo váze až 10 dní. Zdravá ruža odolná voči chorobám.
Obsah balenia 1ks
ks
7,95 €
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
cca 14 dní
Objednávacie číslo 111125
Vypredané!

Doba výsevu, Doba kvitnutia

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
Doba kvitnutia
viac informácií
Botanický názov Rosa 'Henri Delbard®'
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Stanovište Slnko
Kvet k rezu ÁNO
Kvalita voľnokorenné
Výška Do 90 cm

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Ruže ušľachtilé Vytlačiť návod

Doba výsadby

Marec až máj a október až po mrazy. V črepníku celoročne.

Hnojenie
Rozličné podľa druhu pôdy a klimatických podmienok. V zime sa osvedčilo prikrytie pôdy maštaľným hnojom, ktorý sa na jar plytko zapracuje. Letné pokrytie pôdy kompostom, drtenou kôrou alebo rašelinou zabezpečí rovnomernú pôdnu vlhkosť. K vlastnému hnojeniu sa používajú organické a minerálne hnojivá. Pri dostatočnom pohnojení maštaľným hnojom nie je nutné hnojenie fosforom. V súčasnosti existuje niekoľko dobrých druhov hnojív založených tiež na minerálnej báze, ktoré obsahujú všetky výživné látky potrebné pre ruže. Vyvarujte sa jednostranného a neskorého (po 1. auguste) dávkovania dusíka, ktorý nepriamo ovplyvňuje výskyt múčnatky.
Na balkóne atď.
Ruže sa môžu pestovať aj v nádobách na balkóne, či terase. Základné pravidlo: Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Veľkosť črepníka: obsah od 20 litrov. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1) Dávajte pozor na okraj črepníka, aby zem nebola až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Sadia sa tak hlboko, aby miesto očkovania bolo aspoň 1 cm pod zemou. Hnojenie: použite hnojivo určené priamo na ruže. Ruže potom krajšie kvitnú a sú odolnejšie. Rez: režte ich ako ostatné ruže. Bližšie informácie získate pri téme ruže ušľachtilé - rez. Zavlažovanie: vysadené v črepníku potrebujú bohatú zálievku. Bežne sa zalievajú raz do dňa. Zimná ochrana: nádoby postavte tesne vedľa seba na chránené miesto. Počas silných mrazov prikryte nádoby rúnom. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: bližšie informácie nájdete pod témou ruže ušľachtilé - ochrana rastlín.
Nežiadúce výhonky
Stáva sa, že pod miestom naočkovania vyženú divé, nežiadúce výhonky. Väčšinou ich spoznáme podľa svetlejšieho olistenia. Treba ich odstrániť, najlepšie odtrhnúť. Môžu sa však aj odstrihnúť priamo v mieste vyhnania.
Ochrana rastlín

Neklamným znakom čiernej škvrnitosti sú načernalé škvrny na zažltnutých, neskôr opadaných listoch.

Ruže obľubujú slnečné stanoviská. Pôda musí byť hlboká a priepustná. Veľa krát je náchylnosť rastlín na choroby spôsobená zlým stanoviskom. Vošky ružové Vysávajú listy, špičky výhonkov a mladé púčiky. Ich výskyt stúpa v období sucha. Pri silnejšom napadnutí postriekať vhodným prostriedkom. Pilatka dreňová Spôsobuje pokrútenie výhonkov smerom nadol, čo je dôsledok požierania drene výhonku larvou. Ochrana: Napadnuté výhonky odrežeme až po dutú časť stonky. Pri rozsiahlejšom výskyte použijeme vhodný postrek. Vyrezaním výhonu nájdeme vyžranú chodbičku pilatky. Napadnutý výhon po odrezaní spálime. Múčnatka ružová pravá Táto huba vytvára belavé povlaky na listoch, výhonkoch a púčikoch. Jej výskyt podporuje nesprávne hnojenie (vysoký obsah dusíka), studené a vlhké pôdy, tienené stanovištia vo vnútorných dvoroch, ohraničené priestory s nedostatočným prúdením vzduchu. Ochrana: Napadnuté výhonky odstrihnúť a spáliť! Preventívna ochrana - týždenné postreky, ktoré sa musia striedať. V počiatočnom štádiu sa huba nachádza na povrchu listov, neskôr zmenou teploty a vlhkosti prenikne dovnútra. Preventívne postreky vytvoria obal, ktorý zabráni prieniku do listov. Čierna škvrnitosť Tvorí na povrchu listu okrúhle hnedé až čierne škvrny, ktoré vedú pri väčšom napadnutí v neskorom lete a na jeseň k úplnému opadávaniu listov. Takto oslabené rastliny trpia ešte v dvoch nasledujúcich rokoch. Postreky proti hubovitému ochoreniu a savým škodcom by mali byť prevádzané preventívne, v apríli až septembri, v 10 - 14 dňových intervaloch počínajúc vyrašením na jar.
Rez

A: Zimný rez B: Jarný rez C: Letný rez

Zimný rez:Pred začiatkom zimy sa všetky výhony - podľa sily rastu odrody - zostrihnú na rovnakú výšku cca 30 - 50 cm. Jarný rez: Po zime nasleduje hlbšie zrezanie. Všetky staršie a slabšie výhony sa úplne odstránia. Ponechá sa 3 - 5 dobrých výhonov, ktoré sa zostrihnú na 2 až 3 očká (cca 10 - 15 cm), podľa intenzity rastu strihanej odrody. Letný rez: Odkvitnuté kvety zostrihnúť (na druhú listovú stopku - počítané zhora), podporuje to rast nových výhonkov a kvetov. Nižšie zrezanie rastlinu oslabuje a znižuje jej kvitnutie.
Spon rastlín
cca 35 x 35 cm
Všeobecný text
Ruže obľubujú slnečné a teplé stanovištia. Pre svoj zdravý rast potrebujú hlbokú, humóznu a kyprú pôdu vo voľnej, nie zo všetkých strán chránenej polohe.
Výsadba

Pri jesennej, alebo jarnej výsadbe musia byť ruže zahrnuté. Odhrnú sa až na jar po vyrašení - najskôr 4 týždne po výsadbe.

Zasielané ružové kry sú pripravené na výsadbu. Odstráňte fóliu z koreňov a celý zemný bal vložte na niekoľko hodín do vody. Jama pre rastlinu musí byť tak hlboká a široká, aby sa mohla okolo koreňov doplniť zemina. Miesto očkovania musí byť asi 2 cm pod zemou. Korene prikryť zemou, pritlačiť a dobre zaliať. Po vysadení ker prihrnieme, aby bol chránený proti vysúšaniu a mrazu. Nikdy nesaďte ruže po ružiach, lebo tam je pôda unavená. Do starého ružového záhonu môžete nové ruže nasadiť až po 6 - 8 rokoch. Ak je to nutné skôr, treba vymeniť zem až do hĺbky 50 cm. Nezáleží na tom, či tam ruže boli jeden, alebo viac rokov.
Zavlažovanie

Najvhodnejšie polievanie je pomocou hadice ku koreňom, čím sa chránia puky a kvety a zabráni sa tak napadnutiu rastliny múčnatkou.

Hlboké korene ruží zabezpečujú i v lete dostatočné zásobovanie vodou. Pri potrebe ďalšieho zavlažovania je dôkladná zálievka (30 l/m2) lepšia, ako denné slabé polievanie. Nikdy nezalievať ruže pri vysokých teplotách, len ráno a večer.
Zimná ochrana

Najlepšou zimnou ochranou je nahrnutie výhonov zeminou. Prikryť ich môžete rúnom, čečinou alebo mulčovacou zmesou.

Správne vyzretie výhonu je najlepšou ochranou voči mrazu. Ukončenie výhonu v nesprávnom termíne spôsobuje, že výhonky sa dostatočne neotužujú a prechádzajú do zimy oslabené. Osvedčilo sa nahrnutie lístia alebo čečiny.