Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

6 druhov hortenzií do okrasnej záhrady

Hortenzia je bohato kvitnúca rastlina, ktorá prekrásne oživí vašu záhradku. Napriek tomu, že jej kvety nevoňajú, lákajú okoloidúcich svojím neprehliadnuteľným výzorom. Táto romantická a nežná rastlina pochádza z Japonska a Číny, odkiaľ dorazila k nám, do Európy. V súčasnosti už existuje okolo 90 druhov hortenzie. Najčastejšie ich tvoria kríky, ktoré dorastajú do výšky asi 1,5 metra. Poznáme aj vzácnejšie druhy, tie sú vysoké približne 3 až 5 metrov, dokonca niektoré popínavé dreviny dosahujú až 20 metrov.

 

Medzi najznámejšie druhy zaraďujeme Hortenziu kalinolistú, Hortenziu stromčekovitú a Hortenziu metlinatú. Z týchto druhov bolo vypestovaných množstvo kultivarov, ktoré sa pestujú bežne na  záhrade aj v byte. Jednotlivé druhy hortenzií sa líšia aj sfarbením kvetov. To závisí najmä od kyslosti pôdy. Čím je kyslejšia, tým je kvet viac sfarbený domodra.

 

Hortenzie druhy

Je veľmi podstatné poznať, aký druh hortenzie pestujeme, a to najmä kvôli správnemu výberu stanoviska, správnemu rezu a tiež druhu zvolenej pôdy. Niekedy je ich naozaj ťažké rozlíšiť. No dôležitými rozlišovacími znakmi sú najmä tvar a veľkosť súkvetí či tvar a farba listov.

 

Hortenzia kalinolistá je krík rôznych odtieňov modrej, fialovej, ružovej, červenej či bielej farby. Priemer jednotlivých súkvetí je asi 15 cm a kvitnú od júna do septembra. Od iných druhov ju je možné odlíšiť lesklými a hrubšími listami.

 

Hortenzia metlinatá sa vyznačuje kvetmi bielej alebo ružovej farby. Počas kvitnutia sa ale odtiene menia z limetkovej až po staroružovú. Priemer súkvetí je približne 25 až 40 cm. Tento druh hortenzie kvitne od júla do septembra. Listy sú matnejšie, tenšie a svetlejšie v porovnaní s ostatnými druhmi.

 

Hortenzia stromčekovitá je krík s kvetmi bielej až zelenobielej alebo ružovej farby. Priemer súkvetí je 20 cm a kvitne približne od mája do septembra. Listy sú srdcovité, matné a tenké. Tento druh hortenzie je najodolnejší voči chladom.

 

Hortenzia dubolistá je tvorená súkvetiami bielych kvetov, ktorých priemer je približne 20 cm. Kvitne taktiež v mesiacoch júl až september. Jej listy sú vráskavé a vyznačujú sa drobnými chĺpkami. Ker púta pozornosť vďaka tmavočervenému jesennému sfarbeniu.

 

Hortenzia popínavá sa vyznačuje súkvetiami bielych kvetov, ktorých šírka je 25 cm. Kvitne v mesiacoch máj až jún. Tento druh hortenzie sa zvykne rýchlo šplhať do výšky. Dorastá bežne až do výšky 10 metrov a čo je zaujímavé, na šplhanie nepotrebuje oporu. Jej lisy sú na okraji pílkovaté a zvyknú sa na jeseň zafarbiť do maslovožlta.

 

Hortenzia drsná je tvorená súkvetiami bielo-ružovo-fialovej farby, ktoré majú asi 25 až 30 cm. Počas sezóny zvyknú mierne zmeniť farbu. Listy sú drsné, sýtozelené, tvrdšie a pokryté vrstvou chĺpkov. Stonky sú husto rozkonárené.

 

Pestovanie hortenzie

Hortenzia nie je náročná rastlina na pestovanie. Najlepšie sa jej darí v polotieni, kde je chránená pred vetrom. Rastlina potrebuje mierne kyslú, humóznu pôdu. Miera kyslosti je však rôzna pre každý druh hortenzie. V každom prípade je ale potrebné sa vyvarovať zásaditej pôde s prímesou vápnika. Táto rastlina si nevyžaduje väčší rez. Stačí na zimu odstrániť nežiaduce vetvy. Niektoré hortenzie je potrebné chrániť pred mrazmi, a to napríklad hoblinami či nahrabaným lístím. Ak je rastlina pestovaná na príliš teplom stanovisku, môžu ju napadnúť vošky či roztočce.