Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

8 spôsobov, ako využiť okrasné trávy vo vašej záhrade

Tráva nie je len zelený koberec na záhrade, ktorý musíte pravidelne kosiť a starať sa oň, aby vyzeral dobre. Do tejto skupiny patria tiež okrasné trávy. Okrasné trávy sú rovnako ako kríky a kvetiny neodlučiteľnou súčasťou záhradnej kompozície. Práve z toho dôvodu by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Nevyžadujú príliš veľkú starostlivosť a spĺňajú dekoratívnu funkciu počas celého roka. Ľahko medzi nimi nájdete vysoké aj nízke druhy, ktorých rozmanitosť a pôvab vyzýva na hru s tvarmi a farbami.

 

Aké majú okrasné trávy druhy?

Poznáme viacero druhov, ktoré sa od seba v mnohom líšia. Aj napriek tomu však majú jednu spoločnú vlastnosť, ktorou je zdobenie záhrady. Podľa výšky vzrastu delíme okrasné trávy na nízke, stredne vysoké a vysoké. Okrasnú trávu vysokú môžete bežne vidieť ako solitér, teda rastlinu vysádzanú alebo vyskytujúcu sa jednotlivo. Vysoká okrasná tráva môže byť použitá ako pútavá záhradná dominanta. Nájdete ju v skupinovom priestranstve, či zakomponovanú v mestskej zeleni. Nižšie ozdobné trávy nachádzajú svoje využitie v plošných výsadbách, trvalkových záhonoch alebo aj na strešných záhradách. Poznáme však aj delenie, ktoré sa zakladá na vytrvalosti listov. Podľa neho existujú trávy stálozelené, polostálozelené a odumierajúce. Okrasné trávy sú širokou skupinou, v ktorej je možné nájsť druhy vhodné na akékoľvek stanovište. Stačí si z nich len vybrať.

 

Okrasné trávy a ich využitie

Ozdobné trávy sú akýmsi návratom k prírode a v závislosti od druhu a správneho výberu miesta, majú v záhrade široké využitie. Ku každému miestu existuje vhodná tráva, ktorá dokonale spĺňa svoju funkciu.

 

1. Podrast a okraje porastov drevín

Okrasné trávy môžete použiť ako zjemňujúci kontrast k drevinám. Spolu budú vytvárať vo vašom okolí príjemné zákutie. Pri ich kombinácii je vhodné použiť kontrastné tvary, farby a textúry, aby boli vyzdvihnuté ich najlepšie vlastnosti a vynikli odlišným spôsobom.

 

2. Ozdobná tráva ako plot

Plot z okrasných vysokých tráv dokáže vytvoriť súkromie alebo funkčne vyčleniť vnútro záhrady. Rovnako má vplyv na znižovanie prašnosti, zápachu a hlučnosti. V neposlednom rade spĺňa dekoračnú funkciu.

 

3. Skalky

Okrasné trávy sú veľmi príjemným a lákavým prvkom v každej záhrade. Nižšie druhy sú ľahko použiteľné v trvalkových záhonoch a skalkách. Ich ľahkosť, jemnosť a atraktivita z nich robia veľmi žiadaný element, ktorý dokáže prevzdušniť a zjemniť každý trvalkový záhon.

 

4. Strešné výsadby, átriá, terasy

Dekoratívnosť okrasných tráv zvýrazňuje estetickú hodnotu krajinnej scenérie. Výberom správnych druhov môžete dosiahnuť zaujímavý efekt počas celého roka.

 

5. Nádoby a kvetináče

Rôznorodé tvary okrasných tráv môžete pestovať aj v nádobách. Pôsobia veľmi zaujímavo a esteticky. Vyniknú v kvetináčoch na záhradách, balkónoch, či terasách.

 

6. Brehové partie jazierok

Okrasné trávy pôsobia nádherne na brehoch jazierok a malých rybníkov. Ich odraz na hladine nabáda k zastaveniu a prináša so sebou pokoj a harmóniu.

 

7. Lemovanie chodníkov

V prípade nášľapných kameňov je vhodné zvoliť drobné okrasné trávy vyplňujúce priestory medzi nimi. Nízke trávy však môžu lemovať aj betónové chodníky.

 

8. Iné funkcie tráv

Medzi najvýznamnejšie funkcie okrasných tráv patrí esteticko-krajinotvorná a rekreačná. Navodzujú pocity krásy, harmónie a súladu. Vhodne upravená záhrada a zvolené prvky v nej podporujú relaxáciu a tiež zlepšujú kvalitu vzduchu.