Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Actinidia kolomikta alebo netradičné mini-kiwi

Aktinídia kolomiktová je menej známa úžitková rastlina, ktorej plodmi sú malé mini-kiwi. Aktinídia kolomiktová, lat. Actinidia kolomikta, je samoopelivé kiwi, ktoré okrem svojich sladkých chutných plodov poskytuje aj netradičný dekoračný vzhľad. Toto samoopelivé kiwi je popínavé, skvelo sa hodí na popínave steny, pergoly, či na viničové základy. Plody sú veľmi chutné, vhodné na okamžitú konzumáciu, ako aj na zaváranie. Plody mini-kiwi obsahujú vysoký podiel vitamínu C. 

 

Ako pestovať Aktinídiu kolomiktovú?

Aktinídia kolomiktová je nenáročná na pestovanie a navyše je mrazuodolná, a teda ju môžeme pestovať aj v našich zemepisných šírkach bez nutnosti jej premiestnenia dovnútra. Výsadbu započíname výberom správneho stanoviska. Tomuto minikiwi vyhovuje najviac priepustná, piesočnatá pôda s dostatkom výživy. Mini-kiwi určite nevysádzame do ťažkých ílovitých pôd. 

 

Rastlinu pred výsadbou namočíme do vedra s vodou tak, aby si korene natiahli dostatok vody - urobíme tak aj s voľnokorennou rastlinou ako aj s rastlinou v kontajneri. Po vyhĺbení jamy, ktorá by mala byť aspoň dvakrát väčšia ako je samotný objem kontajnera, odstránime všetky buriny či korene iných rastlín. Na dno nalejeme vodu, vložíme rastlinu a prihrnieme zeminou. V prípade, že disponujeme aj zeminou z kontajnera primiešame ju k rastline - znížime tak šok rastliny z rôzneho pH pôdy. Následne rastlinu hojne pohnojíme. 

 

Zalievanie a zimná ochrana

 

Zalievanie citrusových plodín si vyžaduje pravidelný režim. Je dôležité poznamenať, že hoci je pravidelná zálievka veľmi dôležitá, je lepšie nechať pôdu rastliny jemne preschnúť ako ju udržiavať neustále vlhkú. 

 

Zimná ochrana je pri mini-kiwi takmer nepotrebná - táto rastlina dobre odoláva aj veľmi tuhým mrazom. Ak sa však chceme ubezpečiť o jej zabezpečení proti mrazu,môžeme ku jej koreňom uložiť jutovinu, prípadne čečinu.