Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako na pestovanie trvaliek flox

Flox (Phlox) patrí oprávnene k tým najobľúbenejším trvalkám. Je mrazuvzdorný a nenáročný. Nízke a plazivé druhy sú vhodné do skalky. Kvitnú v máji. Vyššie odrody floxu metlinatého (Phlox paniculata) okrášlia a môžu zakryť miesta v našej záhrade, ktoré potrebujeme ukryť. Napríklad kompost. Flox metlinatý kvitne celé leto. Jeho výhodou je rôznorodosť vo vzraste a farebná rozmanitosť. Kvet môže mať bielu, ružovú, fialovú, svetlomodrú aj červenú farbu. Niektoré druhy sú dokonca dvojfarebné. To sú dôvody, prečo sú flox trvalky obľúbené.

 

Flox metlinatý - stanovisko a výsadba

Vhodné je priame slnko aj polotieň. Ten zabezpečí, aby sa počas horúcich dní trs zbytočne nevysušil. Rastlina má rada dostatok vlahy, aby bola pekná a svieža. Preto nezabudnite rastlinke v lete pravidelne dodávať vlahu. Príliš tmavé miesto mu však nesvedčí. Najkrajšie kvitne, ak bude mať dostatok príjemného svetla. Dobre rastie aj v polotieni, na pôdach stredne ťažkých, dobre zásobených živinami. Horšie znáša suché piesočnaté stanovištia.

 

Flox metlinatý je trvalka, ktorá vydrží na jednom mieste dlho. Vysoké odrody floxu sadíme na vzdialenosť asi 30 cm, nízke na vzdialenosť 15 až 20 cm.

 

Približne raz za 7 rokov mohutný, rozrastený trs rozdelíme. Novozískané floxy, môžeme zasadiť na iné miesto. Pozor, rastlina nesmie byť zasadená príliš hlboko, pretože to spomalí rast aj kvitnutie. Flox metlinatý je nenáročný. Napriek tomu mu na jar prospeje dobre vyzretý kompost, na jeseň zasa prihrnutie opadaného lístia. To sa počas zimy rozloží a takisto dodá rastline živiny. V prípade, že sme na jar nedodali rastline vyzretý kompost, v lete prihnojíme raz za 14 dní.

 

Flox a strihanie

Najlepšie je ostrihať rastliny na jeseň. Ideálne je strihať suché stonky tesne nad pôdou. Na jar potom budú mať nové výhonky viac priestoru. Ak boli floxy vysadené v tomto roku, je dôležité nahrnúť k nim lístie. Poslúži ako prirodzená zimná ochrana, aj ako hnojivo. Suché stonky floxov nie je vhodné kompostovať. Jeden z dôvodou je aj ten, že sa mám môžu okolo kompostu vysemeniť. A to pri takej odolnej a húževnatej rastlinke nemusí vyhovovať každému záhradníkovi.

 

Ak ste po rastlinke zatúžili aj vy, floxy predávame aj u nás.