Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako pripraviť trávnik na jar

Ideálny čas nastáva, keď už nie sú mrazy, zem je vyhriata, vysušená. Hlavne si musíme premyslieť, aký trávnik túžime mať. Či tú klasiku z anglických detektívok, alebo len zdravý pestovaný trávnik a neprekážajú nám liečivé rastliny typu púpava. Podľa toho musíme vynaložiť aj námahu o starostlivosť oň. Trávnik na jar dobre skontrolujeme. Problémom môže byť mach, suchá tráva, vetvičky či listy. Tu nám pomôžu železné hrable. Mechanicky odstránime mach a nečistoty, ktoré sa od jesene nazbierali po trávniku. Dôležitá jarná práca je prerezávanie vertikulátorom. Vertikulátor je stroj s vertikulačnými nožmi. Tie narezávaju trávne steblá a odstránia mach a starú suchú trávu. Pružiny vo vertikulátore potom trávnik pohrabú a vyhrabú všetky nečistoty. Obnova zničeného trávnika na jar, je základom pre jeho kvalitu po celý rok.

 

Základná údržba trávnika na jar

Ďalším dôležitým krokom je prevzdušňovanie trávnika. Robíme ho preto, aby sme ním naštartovali rast rastlín. Pomôže im to pri prijímaní výživných látok. Robíme ho aerfikátorom – nástrojom na prevzdušňovanie pôdy, ktorý urobí do trávnika diery asi do 10 dm hlboké. Diery je potom dôležité zapieskovať najlepšie kremičitým pieskom, rašelinou, alebo kompostom. Spôsob, ako oživiť trávnik je jednoduchý. Prázdne miesta dosejeme trávou a prihnojíme kvalitným hnojivom. Správny čas, kedy začať hnojiť trávnik, je práve po jeho jarnej údržbe.  Hnojenie podporuje rast trávy. Dusík v hnojive podporuje rast výhonkov, fosfor pomáha koreňovému systému, draslík a horčík zabezpečia dobrý rast trávy.  Hnojivo sa predáva vo forme granúl, roztoku aj trávnikového piesku.

 

Zalievanie trávnika

Zalievať trávnik by sme mali skoro ráno, alebo neskoro večer. Je dôležité aj množstvo vody. Treba dohliadnuť, aby nedošlo k premočeniu. Zálievka má byť pravidelná a výdatná. Hlavne, pokiaľ je obdobie dlhšie trvajúceho sucha.

 

Po asi jednom, alebo dvoch týždňoch budeme môcť pozorovať, ako sa nám podarila regenerácia trávnika. Mali by sme ho kosiť pravidelne. Najlepšie trávniku prospieva kosenie každý týždeň.  Pravidelným kosením sa podporuje tvorba nových výhonkov. Pri kosení je aj dôležité, aby sa trávnik neskosil na veľmi nízko. V lete je vhodnejšie nechať trochu trávnik narásť, dlhšia trávna oveľa lepšie udrží vlhkosť.