Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Domáci GINGER shot

Ginger shot je nápoj s intenzívnou chuťou, ktorý vám dodá koncentrovanú dávku zázvorovej šťavy. Vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam si ho obľúbili mnohí priaznivci zdravej výživy. Ako si ho pripraviť doma?

 

Vitamínová bomba v podobe ginger shotu – „zázvorového panáka” je ideálna na posilnenie v zimných mesiacoch. Dajú sa kúpiť v obchodoch so zdravou výživou aj v bežných supermarketoch. Mnohých však odrádza cena. Koniec koncov, ginger shot si môžete vyrobiť sami z čerstvých, kvalitných ingrediencií a bez éčok. Poradíme vám, ako na to.

 

Ginger shot

Ginger shot si pripravíte celkom jednoducho. Nebudete pri tom potrebovať odšťavovač, vystačíte si s výkonným mixérom a sitkom. Výhodou domácej prípravy ginger shotu je, že všetky ingrediencie a intenzitu chutí môžete prispôsobiť svojim potrebám. Je len na vás, či chcete pikantnú zázvorovú chuť, ktorá vás okamžite postaví na nohy, alebo jemnejší a sladší nápoj, ktorý si môžete naplno vychutnať.

 

Ak je pre vás ginger shot úplná novinka, ponúkame vám hneď niekoľko dôvodov, prečo ho vyskúšať. Ďumbier lekársky má dlhú históriu v tradičnej aj alternatívnej medicíne. Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, predovšetkým vďaka vysokým hladinám gingerolu. Zázvorový čaj už určite poznáte a rovnako ako on, aj ginger shot vás vzpruží keď začnete cítiť, že na vás „niečo lezie”.

 

Ingrediencie

Výroba domáceho ginger shotu zaberie iba 10 minút. Nápoj obsahuje 4 jednoduché ingrediencie: zázvor, citrónovú šťavu, kokosovú vodu a kajenské korenie. Ak je pre vás táto chuť príliš silná, môžete korenie vynechať, prípadne shot osladiť troškou trstinového cukru.

 

Na prípravu domáceho ginger shotu budeme potrebovať:

 

- 1/4 hrnčeka zázvoru, umytého a nahrubo nasekaného
- Šťava z 3-4 citrónov
- 60 ml kokosovej vody
- Štipka kajenského korenia

 

Postup prípravy

Zázvor umyjeme a nakrájame na menšie kocky. Nemusíme ho šúpať, pretože šťavu ešte pred vypitím precedíme. Len ho nahrubo nasekáme, aby sa dal ľahšie rozmixovať.

 

Odšťavíme čerstvé citróny. Svieža chuť citrónovej šťavy sa výborne hodí k zázvoru. Poskytne nám tiež zdravú dávku vitamínu C. Pripravíme si aj kokosovú vodu – príjemne zjemní chuť finálneho nápoja.

 

Kúsky zázvoru, kokosovú vodu a citrónovú šťavu nalejeme do mixéra. Mixujeme do hladka, až kým v mixéri nezostanú žiadne kúsky zázvoru. Ak sa niekoľko väčších kusov prichytí o okraj mixéra, zmes premiešame a pokračujeme v mixovaní.

 

Rozmixovaný zázvor precedíme cez jemné sitko. Odstránime tak kúsky zázvorovej kôry a zázvorové vlákna, ktoré nemajú príliš príjemnú textúru. Aby sme získali čo najviac šťavy, pri cedení tlačíme hmotu o sitko pomocou lyžice.

 

Do hotovej šťavy nasypeme štipku kajenského korenia a podávame. Ginger shoty sú určené na to, aby ste ich vypili naraz, rovnako ako panák alkoholu. Ak pripravíme viac šťavy naraz, skladujeme ju v chladničke. Vydrží tam 5 až 7 dní. Pijeme maximálne jeden shot za deň.

 

Nutričné hodnoty zázvoru

100 g čerstvého koreňa zázvoru (ďumbier lekársky) obsahuje 80 kcal, 2 g bielkovín, 17 g sacharidov, 0,75 g tukov a 2 g vlákniny. Zázvor obsahuje aj esenciálne oleje, ktorým vďačíme za jeho typickú chuť. Nájdeme v ňom aj rad vitamínov, hlavne vitamín A, B1, B2, C a E. Prítomné sú tiež minerálne látky ako sodík, horčík, fosfor, draslík, vápnik a železo.

 

Zdravé účinky

Zázvor pomáha pri bolesti hrdla, pri kašli a dokonca aj pri pálení záhy. Používa aj na liečbu nevoľnosti, tráviacich ťažkostí a bolestivosti svalov. Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, zlepšiť funkciu mozgu a predchádzať srdcovým chorobám. Mnohým ženám pomáha pri menštruačných bolestiach. Verí sa, že zázvor urýchľuje trávenie a dokáže nakopnúť metabolizmus.

 

Odporúčaná denná dávka zázvoru pre dospelého človeka sú asi 4 gramy denne, deti do dvoch rokov by nemali zázvor konzumovať vôbec. Ak máte žalúdočné problémy, neodporúča sa konzumovať nalačno. Zdravý ginger shot si preto doprajte až po raňajkách.