Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Hustý brest ako decentný živý plot vo vašej záhradke

Živý plot tvorí neoddeliteľnú súčasť našich záhrad. Plní nielen dekoratívnu funkciu, ale tiež veľmi praktickú. Dokáže efektívne predeliť priestor, oddeliť ho napríklad od cesty alebo od susedov a tiež zakryť, čo potrebujeme. Živý plot má schopnosť tlmiť zvuk, plní tiež tieniacu funkciu a chráni proti prachu. Poznáme viacero druhov živých plotov, ktoré sa líšia nielen vizuálne ale tiež dobou rastu. A práve v tejto kategórií jednoznačne víťazí zázračný turkestánsky brest.

 

Ak  túžite po krásnom živom plote, ktorý by vám vyrástol ani čo by ste sa nazdali, brest turketánsky je pre vás tá správna voľba. Rýchlo a efektívne zakryje váš dvor, záhradu alebo dom a vytvorí na vašom pozemku súkromie. Je ideálnou rastlinou na vytvorenie tieniacich a protihlukových stien. Navyše, brest turkestánsky sa vyznačuje malými, lesklými, svetlozelenými listami, ktoré plnia dekoratívnu funkciu.

 

Jeho výhodou je, že nemá žiadne tŕne a nie je jedovatý, preto nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, ani keď sa v prítomnosti nachádzajú deti. Snáď jedinou nevýhodou tohto živého plota je, že počas zimy mu listy opadávajú. Dochádza k tomu neskoro v jeseni ale naopak, listy sa zazelenajú v skorej jari. Aj napriek tomu však plní ochrannú funkciu aj počas zimy, a to vďaka bujnej a hustej spleti vetiev.

 

Zázračná rýchlosť rastu brestu turkestánskeho

Turketánsky brest dokáže naozaj prekvapiť rýchlym rastom. Ten môže dosiahnuť až 1,8 metra za rok. Už počas druhého roku výstavby dokáže dosiahnuť výšku až 3 metrov. Ďalším pozitívom je, že jeho pestovanie je nenáročné. Ako väčšina rastlín, aj brest má rád priepustnú pôdu a skôr slnečné stanovisko. Optimálne podmienky na rast má v hnedozemi a černozemi. Dokáže sa však popasovať aj s menej kvalitnou pôdou. Pri raste ho zásobujte pravidelnou zálievkou. Ak živý plot dosiahne požadovanú výšku a vy budete chcieť spomaliť rýchly rast, stačí ak zálievku obmedzíte. Takto si dokážeme rýchlosť rastu efektívne a jednoducho regulovať.

 

Starostlivosť o brest

Starostlivosť zahŕňa pravidelné radikálne strihanie, ktoré nám zabezpečí bohaté vetvenie a hustú konzistenciu. Bez pravidelného strihu bude totiž živý plot riedky. Tento ker znáša rez veľmi dobre a je možné ho ľahko a vďačne tvarovať. Už po prvom roku pestovania sa odporúča zastrihnúť živý plot vo výške do jedného metra. Zastrihávanie by ste ale mali praktizovať aj niekoľkokrát za sezónu. Už pri sadení musíme myslieť na praktickú stránku strihania. Je preto dôležité zabezpečiť dostatočnú vzdialenosť výsadby od susedného plotu, či pozemku, aby sme mali voľný prístup zo všetkých strán.

 

Ako brest turkestánsky sadiť?

Brest turkestánsky sa vysádza výlučne počas obdobia vegetačného pokoja, koncom októbra až začiatkom novembra a potom v marci alebo apríli. Ak volíme jesennú možnosť výsadby, mali by sme mať na pamäti, že v tom čase sa už vyskytujú prvé mrazy. Odporúča sa preto vykopať jamu na vysadenie rastlín skôr, počas lepšieho počasia. Jama by mala byť 20 – 30 centimetrov široká a dostatočne hlboká. Môžeme ho sadiť do jedného radu s rozostupom približne 20 centimetrov. Ak by sme chceli dosiahnuť krajší a hustejší vzhľad, môžeme brest vysadiť dvojradovo. Špeciálne vtedy, ak potrebujeme využiť živý plot ako deliaci prvok.

 

Objednajte si turkestánsky brest