Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Inšpirujte sa v záhrade lunárnym kalendárom

Už naši dávni predkovia vedeli o vplyve mesiaca na rôzne prírodné procesy. Prvé poznatky o tomto jave nám priniesli starí Egypťania a Mayovia. O vplyve Mesiaca a Zeme písal i Juraj Fándly. Bol to významný príslušník bernolákovského hnutia. Tento jav môže mať veľký vplyv aj na vašu záhradku. Lunárny kalendár pre záhradkárov funguje vďaka vzájomnému pôsobeniu gravitačných síl Mesiaca a Zeme. V lunárnom kalendári má každý úkon svoj správny čas. Ak naň počkáte, váš výsledný produkt bude výrazne lepší.

 

Lunárny kalendár pre záhradkárov

V prvom rade je dôležité poznať lunárny kalendár na daný rok. Podľa neho viete určiť v akej fáze sa mesiac nachádza. Ďalej si treba zistiť aké znamenie je vo zverokruhu pre príslušný mesiac. Lunárny kalendár sa dá poľahky nájsť a stiahnuť na internete.

 

Fázy mesiaca

Lunárny kalendár sa riadi striedaním podôb mesiaca. Zmena uhla osvetlenia Mesiaca od Slnka sa nazýva sydonický cyklus. Pre nás to je zmena tvaru Mesiaca. Podľa nej určujeme fázy od novu po spln. Celkový cyklus Mesiaca trvá 29,5 dňa. Pôda dokáže prijať viac živín keď Mesiac ubúda. Miazga rastlín vtedy klesá ku koreňom. Pôda teda “vdychuje“. S pribúdajúcim Mesiacom miazga vystúpi nahor. V tomto období prevláda rast nad zemou. Zem vtedy “vydychuje“.

 

Nov – zaznačuje sa do kalendára v podobe plného čierneho kruhu. V tejto fáze cyklu sa odporúča strihať a tvarovať ovocné stromy. Uzdravte choré stromy tým, že ich ostriháte práve teraz. Môžete začať aj o niekoľko dní skôr. Miazga sa totižto nachádza dolu. Predídete tak “krvácaniu“ stromu.

 

Dorastajúci Mesiac – označuje sa písmenom D (mesiac “dorastá“ ) tvorí prvú a druhú lunárnu fázu Mesiaca. V čase dorastajúceho Mesiaca treba sadiť rastliny rastúce nad zemou. Napríklad paradajky, fazuľu či papriku. Obdobie je vhodné na vysievanie kvetov a šľachtenie ovocných drevín.

 

Spln – označuje sa v kalendáry ako biely prázdny kruh. Je to perfektný čas na zbieranie liečivých rastlín. Bylinky počas splnu obsahujú najviac liečivých látok. Vyhnite sa však žihľave. Tú zbierajte keď mesiac ubúda. V tejto fáze stúpa miazga v drevinách hore. Nikdy preto nestrihajte stromy a živé ploty. Mohli by totižto vyschnúť.

 

Ubúdajúci Mesiac – označuje sa písmenom C (mesiac “cúva“). Od Splnu do Novu prejde treťou a štvrtou lunárnou fázou. Vo štvrtej fáze vysádzajte koreňovú zeleninu a okrasné kríky. Toto obdobie je vhodné i na odstránenie buriny. Tiež sa odporúča zozbierať plody a semená zo záhradky. Je to priaznivá doba i na použitie postrekov proti škodcom.

 

Prechod mesiaca znameniami zverokruhu úzko súvisí s rastom rastlín

Dni koreňov -  Mesiac prechádza znameniami Býka, Panny a Kozorožca. Sily Mesiaca pôsobia priaznivo na korene. Treba presádzať a hnojiť rastliny, ktoré potrebujú silný koreňový systém.

 

Dni kvetov– prechod znameniami Blíženec, Váhy, Vodnár. Má silný vplyv na kvetenstvo. Môžete teda hnojiť okrasné rastliny ako karfiol, tekvicu a iné.

 

Dni plodov – prechod znameniami Baran, Lev, Strelec. Mesiac pôsobí na plody. Dni najvýhodnejšie na sadenie, siatie a presádzanie rastlín.

 

Dni listov – prechod znameniami Rak, Škorpión, Ryby. Priaznivý čas na hnojenie, sadenie a presádzanie listových rastlín (napr. kapusta). Pomáha dosiahnuť čo najväčší rast listov. Výnimkou sú dni Škorpióna.