Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Názvy kvetov, ktoré vás zaujmú aj pobavia

V prírode nájdete veľké množstvo rastlín a kvetov. Mnohé z kvetov vás môžu zaujať svojím pekným výzorom. No sú aj také, ktoré sú zaujímavé práve svojim názvom. Medzi zaujímavé názvy kvetov patria Krvavec lekársky, Čarovný sneh, Montbrécia „Lucifer“, Ľalia „Satisfaction“, Orgován „Spomienka na Ludwiga Spätha“, Hosta Risky business, či Strelícia papagájovitá.

 

Čím sú názvy kvetov zaujímavé

Krvavec lekársky

Krvavec toten je pod ľudovým názvom známy ako krvavé korenie. Ako už samotný názov naznačuje, má účinky na krv. Utišuje totiž krvácanie. České meno rodu „krvavec“ pochádza zo schopnosti zastavovať krvácanie a meno druhu „toten“ vzniklo zo staro-českého výrazu pre bubnovanie, lebo jeho kvetenstvo sa podobá na paličky k bubnu.

 

Mliečnik obrúbený

Ďalším zo zaujímavých názvov kvetov je mliečnik obrúbený (latinský názov je Euphorbia marginata). Je to jednoročná, prípadne dvojročná rastlina. Názov kvetu mliečnik bol odvodený z toho, že rastlina má mliečnu šťavu. Tá pri dotyku pokožky s rastlinou spôsobuje jej podráždenie. Obrúbený preto, lebo na jar, v lete a na jeseň má biely lem na listoch. V zime listy zhadzuje. Stretnete sa s jeho viacerými pomenovaniami. Ľudia ho zvyknú volať aj Čarovný sneh. Niekde ho nazývajú aj Sneh na horách alebo Horský sneh. V niektorých štátoch ho ľudovo nazývajú aj ženích a nevesta. Tieto mená vznikli preto, že kvety vyzerajú ako snehové vločky.

 

Montbrécia „Lucifer“

Zaujímavý názov dostal aj kvet Montbrécia „Lucifer“ (latinsky Crocosmia „Lucifer“). Montbrécie pestovali už naše babičky. Boli ich veľmi obľúbenou záhradnou trvalkou. Meno Crocosmia je zložené z gréckych slov " krokos " - šafrán a " osmé " - vône, teda voňajúci po šafráne. Názov Lucifer zrejme získala vďaka svojej odolnosti. Mnohí pestovatelia si všimli, že iba montbréciu s menom „Lucifer“ môžu ponechať cez zimu vonku. Iné odrody montbrécie zimu neprežili.

 

Ľalia „Satisfaction“

V kvetinovom záhone už z diaľky uvidíte Ľaliu „Satisfaction“. Jej latinský názov je Lilium „Satisfaction“. Má tmavoružový kvet so žltým stredom, ktorý svojou mimoriadnou žiarou nadchne každého. Nositeľkou názvu „Satisfaction“ sa ľalia zrejme stala vďaka svojej kráse, ktorou uspokojí každého.

 

Orgován „Andenken an Ludwig Späth“

Veľmi oceňovaná odroda orgovánu je orgován „Andenken an Ludwig Späth“ (Spomienka na Ludwiga Spätha). Tá je pomenovaná podľa nemeckého botanika, ktorý za jej šľachtenie získal ocenenie. Tento kultivar má kvetenstvo dlhé 14 až 22 cm. Kvitne v polovici mája. Bolo vyšľachtených okolo 800 rozmanitých farebných odtieňov s jednoduchými alebo plnými kvetmi. K najlepším patrí vyššie spomenutý ružovo až fialovo kvitnúci orgován "Andenken an Ludwig Späth" a tiež čisto biely plnokvetý kultivar „Madame Lemoine“.

 

Hosta Risky business

Je trvalka, ktorá kvitne v júli. Má levanduľové kvety bielej farby. Listy sú široké tmavozelené, okraje sú krásne kontrastné s úzkym bielym stredom.

 

Strelícia papagájovitá

Má veľký oranžový kvet a dlhé, úzke a oválne atypické listy, ktoré u kvetov vidieť málokedy. Kvet strelície papagájovitej má väčšinou vo vnútri okvetné plátky tmavo modrej farby. Tie spolu s oranžovými pripomínajú tropického papagája. Tak vzniklo meno druhu papagájovitá. Rastlina pochádza z južnej Afriky. Je naozaj neobvyklá a upúta pozornosť snáď každého z nás.