Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Odhaľte tajomstvá japonskej záhrady

Japonská záhrada je jeden z typov okrasných záhrad. V minulosti boli pre ne určujúce čínske a kórejské vplyvy. Po dlhej dobe napodobňovania si ale japonská záhradná architektúra vytvorila odlišnú estetiku, ktorá bola ovplyvnená náboženskými vplyvmi šintoizmu, budhizmu a taoistickou filozofiou.

 

Zima je pre Japoncov rovnako okúzľujúca ako jar, alebo leto a preto sú japonské záhrady považované za krásne počas všetkých ročných období. Medzi ich hlavné úlohy patrilo znázorňovanie vzniku a zániku v priebehu roka. V japonskej kultúre je záhradná tvorba považovaná za vysoké umenie. Behom histórie sa jej mohli venovať len profesionálni umelci, alebo stavitelia, ktorí určovali aktuálne trendy. Zásadným prvkom japonskej záhrady je voda, ktorá symbolizuje premenlivosť, nestálosť a beh života. Jej súčasťou sú tiež terénne nerovnosti, cesty, rastliny, kamene a mosty.

 

Vzácne rajské japonské záhrady po období najväčšej slávy prešli obdobím jednoduchosti. Vtedy z nich takmer vymizli rastliny a ich hlavné plochy pozostávali z piesku a štrku. Vtedy sa zrodili záhrady v štýle suchej krajiny. Na toto obdobie neskôr naviazali čajovne v čajových záhradách. Keď bolo Japonsko izolované od vonkajších vplyvov, vznikali záhrady s veľmi jednoduchým vzhľadom. Až keď sa Japonsko otvorilo svetu, na prelome 19. a 20. storočia, začali vznikať prvé modernizované záhrady pod vplyvom západnej kultúry.

 

Východná filozofia v záhradnej praxi

V japonských záhradách nejde o hĺbku zaplneného priestoru, ale o harmóniu rozvrhnutú v prázdnom priestore. Tento typ záhrady sa nedá pozorovať z jedného miesta, pretože jej postupným prechádzaním môžeme objavovať rôzne scenérie, ktoré na seba harmonicky nadväzujú.

 

Väčšinou je na malom priestore symbolicky zobrazený veľký kus krajiny. Japonské záhrady svojim vzhľadom reprodukujú miniaturizovaný pohľad na rieky, vodopády, hory a podobne. Každý prvok v takejto záhrade má svoje miesto a zmysel.

 

Existuje niekoľko typov japonských záhrad. Môžeme sa stretnúť s menšími a skromnejšími čajovými záhradami, extrémne malými dvorovými záhradami, alebo naopak s pomerne rozsiahlymi prechádzkovými záhradami. Ich navrhnutie vyžaduje pomerne veľké znalosti a praktické skúsenosti, preto je dobré poradiť sa vždy s odborníkom.

 

Pár tipov, ako si môžete podobnú záhradu vytvoriť sami

Základom je vytvoriť prirodzený a prírodný vzhľad, je preto vhodné používať organické tvary a vyhnúť sa geometricky presným líniám. Využívajú sa všetky dostupné, prírodné materiály ako je piesok, kameň, drevo a perfektne upravené rastliny. Dekorácie sem patria tiež, ale je potrebné sa držať zlatého pravidla a používať všetko s mierou. Medzi najobľúbenejšie dekorácie patria lampy, zvončeky, lavičky, mosty a podobne.

 

Vhodné rastliny

Nízko rastúce

Do japonskej záhrady sa ideálne hodí bambus, pretože je nenáročný na starostlivosť. Ďalej je vhodné vybrať paprade, okrasné trávy a trávnik so zdravou a peknou farbou.

 

Trvalky

Veľmi obľúbené sú kamélie, ktoré symbolizujú pominuteľnosť. Spätosť so zemou vyjadrujú azalky. Nájsť tu môžeme pakost, veternicu, chryzantémy a mnohé ďalšie. Kvitnúce rastliny sú však veľmi zriedkavé, pretože nie je hlavným účelom, aby záhrada hýrila farbami.

 

Dreviny

Najväčšie zastúpenie rastlín majú dreviny. V japonskej záhrade by nemal chýbať dominantný strom, ktorým môže byť japonská čerešňa, japonský javor, magnólia, alebo vistéria.

 

Vytvoriť si môžete zátišie v japonskom štýle, ohraničené bambusom, ktoré vám zaručene navodí pocity pokoja,  harmónie a jednoduchosti.