Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Podľahnite čaru japonského javora

Japonským javorom patrí popredné miesto medzi okrasnými drevinami. Farbu listov mení počas celého vegetačného obdobia. Japonské javory skrášľujú nejednu záhradu i v našich končinách. Pod pojmom japonské javory označujeme rôzne odrody javora dlaňovitolistého a japonského. Tento druh javora pochádza z Japonska. Najčastejšie rastie na ostrovoch Honšú, Hokkaidó a Kjúšú. Sú to malé opadavé stromy. Majú okrúhle listy žiarivo oranžovej až tmavo červenej farby. Často sa používajú na výrobu bonsajov. Japonský javor je tiež vhodné použiť v okrasných záhradách.

 

Aké druhy japonských javorov poznáme

Javor Beni-Maiko – rastie pomaly a husto. Jeho listy sú menšie a hlboko strihané. V priebehu roka menia farbu. Na jar sú purpurové, v lete zeleno-ružové s výraznou žilnatinou. Počas jesene sa sfarbujú do červena. V máji na ňom kvitnú malé purpurové kvety. Rastie do výšky 2,5m a šírky 3m.

 

Javor Fire Cracker – tento kultivar má hlboko strihané listy a mierne previsnutú korunu. Farba listov je vínovo červená. V máji zakvitne maličkými kvetmi. Dosahuje výšku 1,5 až 3m.

 

Javor Black Lace – v dospelosti sa formuje do hustého guľovitého tvaru. Má hlboko strihané listy. Zo začiatku je ich farba žiarivo ružovo-červená. Postupne sa ale mení na tmavú vínovo-červenú farbu. Počas jesenného obdobia listy nadobudnú červený a oranžový nádych. Vyrastie do výšky 3m.

 

Javor Marlo – je charakteristický pomalým rastom. Trvá mu veľa rokov, kým dorastie do výšky 1,5m.  Má kompaktný vzhľad. Rastú na ňom jemne pokrútené listy. Na jar majú sýtozelenú farbu a okraje s ružovým lemovaním. V lete sa farba lemovania mení z ružovej na krémovú. Počas jesene je farba listov ešte výraznejšia. Môže sa pestovať aj v kvetináči.

 

Javor Butterfly – je populárny práve vďaka svojim viacfarebným listom. Listy tohto javora sú drobné a ostro vykrajované. Ich farba je tmavozelená s bielym lemovaním. Intenzita farieb sa počas období mení. V chladnejšom počasí môže nadobudnúť slaboružovú až sýtoružovú farbu. Vyznačuje sa pomalým a symetrickým rastom. Tvar stromu pripomína písmeno V.

 

Japonské javory sa dajú pestovať skoro všade. Potrebujú humóznu a priepustnú pôdu bohatú na živiny. Obľubujú drenážované hlinité pôdy. Dobre sa im darí aj na svahu. Javory treba pravidelne polievať, aby pôda v ich okolí nepresychala. Najlepšie sa im darí v polotieni. Sú odolné voči mrazu až do výšky -29°C.