Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sakura: Okrášlite si záhradu krásnou japonskou čerešňou

Sakura, teda okrasná Japonská čerešňa,  je skutočnou pastvou pre oči vďaka jej plným, ružovým kvetom. Táto úchvatná rastlina pochádza z ďalekého Japonska, ale bežne sa pestuje aj u nás. Pre Japoncov je Sakura skutočným symbolom jari. Len čo zakvitnú ich parky týmto druhom stromu, ide o ukážkovú scenériu. Dokonca si ho vážia natoľko, že usporadúvajú festival plný tradičných osláv a čajových obradov pod korunami Sakúr. Už asi chápete, že okrasná čerešňa sa nepestuje pre plody, ale očarujúce kvety.

 

Ako spoznáte Japonskú čerešňu

Sakura strom  je obsypaný tisícami kvetov ružového odtieňa s purpurovými kalíškami a žltými tyčinkami. Existujú aj druhy, ktoré majú čisto biele kvety. Kmeň čerešne dorastá do šesť až osemmetrovej výšky, patrí teda medzi stromy nižšie. Vetvy majú opadavé listy, ktoré sú pri pučení zafarbené dohneda a neskôr lesklo zelena. Na jeseň sa zafarbia do krásnej oranžovej farby. Strom Sakury má len zakrpatené plody bez poriadnej dužiny, ktoré v kuchyni jednoznačne nevyužijete.

 

Druhy okrasnej čerešne

Japonská čerešňa pochádza z rodu „čerešňa“ a patrí do čeľade „ružovité“.  Má viacero druhov, dokonca v Japonsku sa vyskytuje vyše 200 kultivarov. Jednou z vyšľachtených odrôd je Kanzan, v preklade „Na okraji hory“. Dorastá až do výšky 15 metrov. Ďalším viac známym druhom je Čerešňa pílkatá Kiku Shidare (Sakura previsnutá). Jej konáre prevísajú do tvaru nádhernej fontány. V Japonsku je tiež veľmi obľúbeným druhom Somei  Yoshino. Ide o sakuru s takmer bielymi kvetmi s ľahkým ružovým nádychom.

 

Sakura pestovanie

Sakura nie je náročná na pôdu, no najlepšie sa jej darí v neutrálnej až mierne kyslej pôde.  Jej bohatému kvitnutiu sa budete môcť tešiť najmä ak ju vysadíte na slnečné miesto.  Na výsadbu sú ideálne mesiace marec až máj a rovnako aj polovica septembra do prvých mrazov. Stromček je možné zakúpiť v kontajnerovej forme.  Ten môžete vysádzať počas celého roka. Nezabudnite na bohatú zálievku, aby sa rastlina dostatočne zakorenila a udomácnila v novom prostredí. Na jar je vhodné prihnojenie organickým hnojivom. Sakuru je ideálne na zimu zakopať do pôdy na miesto, ktoré je chránené pred prudkými vetrami. Avšak v našich podmienkach nie je potrebná žiadna špeciálna zimná ochrana. Japonskú čerešňu možno jednoducho rozmnožovať pomocou semenáčov.

 

Okrasná čerešňa Sakura sa skvele hodí ako solitér v záhrade, ale krásne vyzerá aj v dvojiciach či skupinách. U nás už vznikla v mnohých mestách rada uličných stromoradí tejto krásnej rastliny. Nádherne sa vyníma tiež vysadená v dvojici pri vstupe do domu alebo ako brána do záhrady.

 

Strihanie a rezanie Japonskej čerešne

Síce Japonskej čerešni strihanie nedopomôže k podpore kvitnutia, ku konárom sa dostane viac svetla, pokiaľ koruna nebude príliš hustá. V princípe zrezať môžete každý strom, ktorý sa príliš rozrástol.  Ak sa dá, treba sa vyhnúť rezaniu vetví silnejších než osem centimetrov.

 

Veľkú radosť a krásu nám do domu prinesie aj vetvička okrasnej čerešne Sakury vo váze. Avšak Japonci sú do tohto stromu natoľko zbláznení, že ju pestujú aj ako bonsaje. Platí pre ne to isté ako pri klasických Sakurách, teda že zle znášajú tvarovanie. Stromčeky sa v takejto podobe nedožívajú vyššieho veku, takže sa neodporúča ich pestovanie začiatočníkom.

 

Ak stále váhate, či si na záhradku vysadiť tento prekrásny strom, možno vás presvedčí fakt, že  kvet Sakury je považovaný za osudové znamenie šťastia a je symbolom lásky.