Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Poznáte elegantnú japonskú vŕbu?

Ak potrebujete nenáročný solitér na slnečné stanovisko, určite bude pre vás vhodným riešením práve japonská vŕba. S obľubou ju používajú záhradní architekti, aby skrášlili svoje návrhy. Japonská vŕba sa pestuje ako krík aj ako stromček a je veľmi efektná. Celkový vzhľad japonskej vŕby je veľmi reprezentatívny. Na prvý pohľad zaujme sfarbením.

 

Pestovanie japonskej vŕby

Japonská vŕba je nenáročná na pestovanie. Je úplne mrazuvzdorná. V zime je potrebné kontrolovať, či má dostatok vlahy. Obľubuje slnečné stanoviská, ale vyhovuje jej aj polotieň. Japonská vŕba má svetlozelené listy s bielym mramorovaním. Na mladých rastlinkách sa toto mramorovanie môže sfarbovať do ružova. V záhradách vynikne ako solitér, rovnako aj v kombinácii s levanduľou alebo jarnými cibuľovinami. Japonská vŕba je vhodná aj na pestovanie v nádobe.

 

Výsadba

Vŕbu môžete vysádzať na jar, ale aj počas neskorej jesene. Stromček je možné aj presadiť, ak sa vám zdá, že ste nevybrali vhodné stanovisko. Pokiaľ vŕbu vykopete s dostatočne veľkým koreňovým balom, je možné ho vysadiť na nové stanovište aj pred tým, ako mu opadá lístie. Zakoreňovanie trvá približne tri týždne. Jama by mala byť dostatočne veľká a jej dno skyprené. Pred výsadbou je vhodné naliať do jamy asi 7 l vody. Ako všetky ostatné vŕby, aj vŕba japonská 'Hakuro Nishiky' má rada vlhkú hlinitopiesočnatú pôdu.

 

Rez

Rez a tvarovanie korunky odporúčajú odborníci robiť na jar po prezimovaní. Je dôležité vŕbu zostrihať, aby sa krík zahustil. Presvetľovacím rezom sa odstránia výhonky, ktoré sú staršie ako 3 roky. Vŕba kvitne na dvojročnom dreve, nie na jednoročných výhonoch. Zmladzovací rez sa prevádza presvetlením starých výhonov asi od 4. až 5. roku na stanovišti. Rez vždyzelených listnatých drevín má rovnaké pravidlá, ako rez opadavých drevín.

 

Presvetľovací rez zmladzuje krík, pričom špecifický tvar rastu odrody zostáva zachovaný. Aby ste dosiahli pekné vyfarbenie listov, potrebuje vŕba silný rez hneď po odkvitnutí, ktorý znáša veľmi dobre.

 

Aj vy môžete mať krásnu japonskú vŕbu