Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ruská šalvia: Krásne modrá perovskia

Perovskia, ruská šalvia či afgánska levanduľa? Aj pod týmito názvami nájdete túto opadavú trvalku, ktorá je vďaka svojim vlastnostiam perfektným doplnkom každej záhrady. Môžeme ju vysadiť ako solitér, avšak jej krása a farebnosť vynikne ako rastlina strednej výšky v záhrade. Dorastá do výšky 100 centimetrov a práve z tohto dôvodu môže zosvetliť každý tmavý a nevýrazný kút.

 

Perovskia: Ako ju pestovať?

Perovskia je rastlina s výraznými modrofialovými kvetmi a vôňa jej listov pripomína vôňu šalvie. Vďaka jej vzhľadu je lákadlom pre včely a motýle.  Nie je náročná na stanovište, avšak v tieni sa jej dariť nebude. Vysádzame ju do vzdušnej pôdy, ktorá pri dostatočnej zálievke podporuje rast koreňovej sústavy.

 

Sadenie prebieha klasickým spôsob a najprv vhodnou prípravou pôdy. Na miesto kde chceme rastlinku perovskia vysadiť, odstránime zvyšky koreňov ktoré by mohli rastlinu ohroziť. Ak sme zakúpili sadenicu v kontajneri, pred samotným sadením ju namočíme do vedra s vodou a pri sadení vyberieme z plastového balu. Následne ju položíme do predpripravenej jamy a prihrnieme zeminou. Po zasadení môžeme miesto jej výsadby jemne pritlačiť a dopriať rastline dostatočnú zálievku

 

Perovskia je krom, ktorý je možný vysádzať aj na balkón. Základom je črepník, ktorého objem je viac ako 20 litrov. Na jeho dne by mali byť dierky, ktorými sa nadbytočná voda dostáva mimo dosahu koreňov. Veľkosť črepníka rozhoduje o finálnej veľkosti rastliny.

 

Starostlivosť o túto rastlinu predstavuje najmä každoročný rez, pričom ho vykonávame v skorej jari. Či sa jedná o rastlinu zasadenú vo voľnej pôde a či v črepníku, skrátime ju približne na 20 centimetrov. Hoci sa perovskia zaraďuje medzi trvalky, každým rokom je jej výška rovnaká, avšak kvantita výhonkov sa zvyšuje.

 

Vďaka svojej prenikavej vôni je málokedy terčom vošiek či iných parazitov. Ak sa však objavia, odporúčame ošetriť rastlinu vhodným prípravkom, rovnako ako susediace rastliny. Zásah parazitov signalizuje prehnojenie, ktoré v prípade odolnej perovskiej nie je vôbec nutné.