Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Aké kvety sadiť na jeseň? Na tieto určite nezabudnite

Leto pomaly skončilo a my by sme si mali premyslieť, aké kvety vysadíme na jeseň. Aj teraz na jeseň si môžeme ozdobiť záhradu kvitnúcimi kvetmi. Najvyšší čas je aj na sadenie jarných cibuľovín. Poradíme Vám, ako postupovať a na čo nezabudnúť. V jesennej záhrade by nemali chýbať chryzantémy, astry, rozchodníky, veternice, sirôtky či jesienky. Práve jesienky a sirôtky sa vysádzajú na jeseň. Jarné cibuľoviny ako narcisy, hyacinty, krokusy či tulipány ale sadíme už počas jesenných mesiacov. Na konci zimy, po skončení mrazov začnú spod zeme vykúkať prvé kvety.

 

Kvety sadené na jeseň, kvitnúce na jeseň

Dvojročné sirôtky

Sirôtky patria medzi dvojročné rastliny. Kvitnú veľmi dlho. Zvykneme si s nimi zdobiť jar i jeseň.  Je dobré ich vysiať v júni až v júli. Keď sú dosť silné, vysadíme kvety na jeseň na konečné miesto. Pred prvými mrazmi je dôležité, aby rastlinky dobre zakorenili a prečkali zimu. V jarnom období vás potešia pestrými kvetmi. Najľahšie je zakúpiť si už hotové sadeničky a tešiť sa z kvetov hneď. Aby boli krásne a zdravé, potrebujú výživnú pôdu, ktorá spoľahlivo udrží vlahu a tak ľahko nepreschne. Horúce slnečné lúče a suchá neznášajú dobre. Výsev udržiavame stále vlhký a pritieňujeme ho, takisto aj mladé rastlinky, kým nezmohutnejú. Nevhodná je prehnojená pôda, veľmi suchá a drobivá alebo naopak, premokrená pôda. Vo finále vyberáme slnečné miesto, nie úpek. Krásne nahradia odkvitajúce jarné cibuľoviny.

 

Jesienka obyčajná

Jesienky sú veľmi obľúbené, nakoľko akoby zachraňovali odkvitajúcu záhradu. Vyniknú nielen v záhone, ale aj v nádobách na balkóne či terase. Sú dostupné vo fialkavých, či tmavších odtieňoch alebo bielej. Pokiaľ jesienky ešte nepestujeme, sadíme tieto kvety na jeseň. A to tak, že vysadíme hľuzy na konci leta. Vykvitnú nám až na ďalší rok. Vzdialenosť medzi hľuzami by mala byť 10 až 15 centimetrov. Obľubujú na živiny bohaté hlboké, ílovité a hlinité pôdy. Rastú od nížin až po horské pásmo. Pozor, celá je veľmi jedovatá, najjedovatejšie sú hľuzy a semená. Obsahujú jedovatý alkaloid kolchicín.

 

Kvety sadené na jeseň, kvitnúce na jar

Hyacinty (Hyacinthus)

Sú nižšie cibuľoviny s mohutnými valcovitými a intenzívne voňajúcimi súkvetiami. Kvitnú v apríli až v máji. Dosahujú výšku 30 cm. Vysádzame ich v októbri až začiatkom novembra. Hĺbka výsadby je 15cm.Potrebujú humóznu a priepustnú pôdu, vlahu, slnečné miesto, na zimu prikrývku čečinou. Sú vhodné do nádob, na okraje záhonov a skaliek.

 

Narcisy (Narcissus)

Sú to energicky pôsobiace cibuľoviny s voňavými kvetmi. Kvitnú marec až apríl. Dorastajú do výšky 25 až 35cm. Vysádzame ich na konci augusta a počas septembra. Hĺbka výsadby má byť do 20 cm (podľa veľkosti cibúľ). Narcisy potrebujú humóznu, mierne vlhkú a priepustnú pôdu a dostatok slnka. Možno ich pestovať na záhonoch, v skalkách, v predzáhradkách, vo vegetačných nádobách či v átriách.

 

Tulipány (Tulipa)

Pestrofarebne kvitnúce a často aj voňajúce cibuľoviny so všestranným využitím. Kvitnú v marci až v máji a majú výšku do 50cm. Sadíme ich v septembri a októbri. Hĺbka výsadby je 10 až 15 cm. Potrebujú humóznu a ľahšiu pôdu, slnečné miesto a dostatok vlahy.