Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Stredomorská záhrada: Vytvorte si doma južanskú atmosféru

Leto je už v plnom prúde a dovolenky pomaly vrcholia. Ak už máte tú svoju za sebou a radi by ste si pripomenuli chvíle strávené pri mori, v tieni olivovníka, či na levanduľových poliach, môžete tak spraviť aj doma na Slovensku. Vytvorte si doma stredomorskú záhradu a preneste sa späť v čase k najkrajším chvíľam roka. Či už zvolíte vo svojej záhrade stredomorské rastliny vo forme byliniek, kvetov, stromov, či citrusov, vždy je dôležité poznať základné zásady ich pestovania a starostlivosti o ne.

 

Stredomorské bylinky

Bylinkám ako levanduľa, rozmarín, oregano alebo šalvia sa darí na priamom slnečnom svetle v priepustnej pôde. Uprednostňujú záveterné časti záhrad. Aj keď by to mnohí očakávali, tieto rastliny nemajú rady stojaté vody, preto sa neodporúča vysádzať ich v blízkosti jazierok, či iných vodných zdrojov. Bylinky je potrebné na zimu prikryť, prípadne ich obaliť, aby boli odizolované od nízkych teplôt a aby koreň prežil. Rozmarín odporúčame vysádzať do kvetináča a na zimu ho presunúť dovnútra, keďže slovenskú zimu by pravdepodobne neprežil.

 

Stredomorské kvety

Najznámejšími stredomorskými kvetmi sú oleander, ibištek a bugénvilea. Tieto kvety treba umiestniť na svetlé miesto s priamym slnkom, pravidelne ich hnojiť a zavlažovať. Na zimu je potrebné ich poriadne pozakrývať, prípadne presunúť dovnútra, napríklad do zimnej záhrady.

 

Stredomorské stromy a autentickosť prostredia

Pre svoju stredomorskú záhradu môžete tiež zvoliť stromy typu olivovník, vavrín, či borovicu píniovú známu pre jej semená – píniové oriešky. Rovnako ako ostatné stredomorské rastliny aj stromy veľmi dobre znášajú priame slnečné lúče. Dokážu prežiť mierne zimy, no je dôležité ochrániť ich korene pred mrazom, a to prikrývaním pôdy a samotného stromu.

 

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť na citrusy, bez ktorých by stredomorská záhrada nemala to správne čaro. Citrusy sú na pestovanie v našich podmienkach najnáročnejšie zo všetkých zatiaľ spomenutých rastlín. Uprednostňujú polotieň, nesmú byť v blízkosti stojatej vody a na zimu sa odporúča umiestniť ich do zimnej záhrady. Okrem typických citrusov ako citrónovník či pomarančovník to platí aj pre figovníky. Na druhej strane eukalyptus potrebuje mať korene stále vo vode, keďže je to pôvodom rastlina z močaristého prostredia. Na zimu ho vždy treba rovnako ako ostatné citrusy presunúť dnu.

 

Ak chcete docieliť autentickosť stredomoria, treba dbať aj na správnu stredomorskú architektúru a záhradné doplnky. Okrasné kvetináče, fontánka či soška dodajú celej atmosfére ten správny šmrnc.