Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

10 tipov ako využiť staré tehly v záhrade

Súčasné trendy prajú využitiu starých materiálov v modernom interiéri, či v záhrade. Staré tehly zažívajú renesanciu. Pôvab im dodáva nedokonalý povrch, ktorý vznikol ručnou výrobou a predchádzajúcim používaním.

 

V modernej architektúre majú miesto

Ak máte staré tehly, je rozumnejšie ich nevyhadzovať. Tehly môžu hrať v záhrade rovnako dôležitú úlohu, ako iné stavebné prvky. S ich pomocou je možné vymyslieť i vytvoriť prekvapivo krásne zákutia plné pozitívnej energie. Stará tehla vám obohatí záhradu hneď v troch podobách. Vnesie do nej zaujímavú farbu, štruktúru aj vzory. Stačí ak si dáte záležať pri jej kladení. Staré tehly sú pevné, kvalitné a najmä štýlové. Vyzerajú výborne rovnako pri tradičných stavbách, ako aj romantických domoch. Aj v modernej architektúre majú svoje miesto. Často predstavujú rovnováhu, ktorá zútulní celý pozemok.

 

Čo všetko sa dá vytvoriť zo starých tehál v záhrade ?

Nízké múriky

V nízkych múrikoch zaujímavo ukážu najmä stredomorské rastliny. Typické stredomorské rastliny sú stále zelené, s tmavšími a tvrdšími listami. Skúste to teda aj s nimi. Určite budete s výsledkom spokojní. Môžete do nich umiestniť aj vaše obľúbené kvety.

 

Záhradný chodník

Ak nie je dosť tehál na výstavbu celého chodníka, veľmi dobre vyzerá aj kombinácia tehly s betónom. Táto úprava je jedným z tohtoročných záhradných trendov. Sivé betónové plochy sú neutrálne. O to viac pri nich vyniknú pekné tehlové vzory.

 

Tehlové obrubníky

Tehlové obrubníky vyzerajú v záhrade veľmi efektne. Umožnia nám aj ohraničenie trávnika, kvetinových a zeleninových záhonov. V prípade poškodenia sa jednotlivé kusy starých tehál dajú pomerne ľahko vymeniť. Na rozdiel od iných materiálov tu platí, že čím staršia tehla, tým zaujímavejší výsledok. Staré tehly totiž majú štýlový „vintage" vzhľad, ktorý ozvláštni celú záhradu.

 

Kamenný gril

Pri stavbe kamenného grilu sa oplatí vsadiť na kombináciu starých tehál s prírodným kameňom.

 

Ďalšou možnosťou je kombinovať tehly s lámaným kameňom. Originálne vyzerajú, keď ich naskladáte striedavo s keramickými dlaždicami. Takéto vzorovanie vyzerá šibalsky a hodí sa hlavne do záhrad s deťmi.

 

Ohnisko na opekanie

Ohnisko môže byť napr. zapustené do zeme. Výhodou takéhoto ohniska je, že pri zakladaní ohňa si nezničíte trávnik a nezašpiníte si pozemok. Pri stavaní nadzemného ohniska (grilu) z tehál, počítajte s výdavkami na šamotovú maltu.

 

Stena pre popínavé rastliny

Využiť svoju kreatívnosť môžete, keď budete zo starých tehál tvoriť  stenu pre popínavé rastliny.

 

Špirálovitá záhrada na bylinky

Takáto záhrada nielen krásne vyzerá, ale je aj veľmi praktická. Vďaka kaskádovitému tvaru umožní pestovať viac byliniek na malej ploche naraz.

 

Vyvýšený záhon

Tehly môžu byť stavebným prvkom aj pri vytváraní vyvýšených záhonov. Tie sú populárne najmä v komunitných záhradách (stará sa o ňu spoločne skupina ľudí).

 

Lavička

Lavička zohráva v záhrade dôležitú úlohu. Je to miesto určené na oddych, či už pri knihe alebo s priateľmi. Lavička vyrobená zo starých tehál krásne ozdobí a zmení doterajší vzhľad vašej záhrady.

 

Skalka

Skalkou napodobňujeme skalnú či horskú prírodnú scenériu. Preto pri tvorbe skalky tehly použijeme skôr doplnkovo. V hlavnej úlohe je kameň.