Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Spríjemnite si záhradu tým správnym osvetlením

Dobre naplánované záhradné osvetlenie zlepší viditeľnosť v každom počasí a vytvorí útulnú atmosféru. Prinášame vám niekoľko tipov, ako správne zvoliť osvetlenie, ktoré vám predĺži hodiny oddychu a zábavy vo vašej záhrade.

 

Praktické využitie vonkajšieho osvetlenia

Záhradné osvetlenie plní v prvom rade praktickú funkciu. Vo večerných hodinách zlepší viditeľnosť často používaných častí záhrady, napríklad v okolí brány, príjazdových ciest a chodníkov, schodov do domu a pri vstupných dverách. Správne zvolené vonkajšie osvetlenie by malo uľahčiť pohyb cez záhradu bez toho, aby bolo príliš intenzívne a rušivé.

 

Ak chcete svoju záhradu naplno využiť aj počas dlhých letných večerov, zamerajte sa na osvetlenie terasy, oddychovej časti záhrady, prípadne bazéna alebo jazierka. Rodinná grilovačka či menšie posedenie vyžaduje dostatok jasného svetla priamo nad stolom. 

 

Vonkajšie osvetlenie navyše môže pomôcť s ochranou vášho majetku. Svetlo je „nepriateľ” zlodejov a správne umiestnené senzorové osvetlenie ich dokáže odradiť ešte pred vznikom škôd.

 

Samozrejme, mnohí plánujú výber vonkajšieho osvetlenia aj kvôli dekoračným účelom. Na trhu sú dostupné svietidlá viacerých typov a na výber máte aj z viacerých spôsobov umiestnenia a pripevnenia. Pozrime sa na tie najznámejšie z nich.

 

Typy osvetlenia

Na záhradu môžete umiestniť svietidlá rôznych typov. Existuje ale niekoľko vlastností, ktoré by mali mať všetky z nich. Základom kvalitného záhradného svietidla je jeho odolnosť voči prachu, dažďu, mrazu a vetru. To, akú má svietidlo odolnosť, zistíte označením IP. Pre exteriérové svetlá voľte IP 44 a vyššie.

 

Vonkajšie stropné svietidlá

 

Stropné svietidlá vhodné do exteriéru je vhodné umiestniť pod rôzne striešky, pod balkóny a pergoly alebo do altánku. Dobre osvetlia väčší priestor bez toho, aby ich konštrukcia prekážala v ceste. Na inštaláciu stropného osvetlenia do záhrady bude potrebný prívod elektriny, nakoľko svietidlo nebude vystavené priamemu slnku pre solárne nabíjanie.

 

Chodníkové svietidlá do zeme

 

Malé chodníkové svietidlá s hrotom patria medzi najobľúbenejšie orientačné osvetlenie záhrady. Najčastejšie sa jedná o solárne svietidlá, ktoré nevyžadujú prívod elektriny. Preto sú ideálne na osvetlenie chodníkov ďalej od domu, na osvetlenie príjazdovej cesty alebo ako dekoračné osvetlenie okolo jazierka.

 

Nástenné svetlá do záhrady

 

Nástenné exteriérové lampy sa postarajú o osvetlenie vchodu do domu, garáže, balkónu alebo terasy spojenej s domom. Nástenné lampy sú dostupné v mnohých prevedeniach, veľkostiach a intenzitách žiarenia. Výber prispôsobte veľkosti priestoru, ktorý potrebujete osvetliť. 

 

Stojanové lampy do záhrady

 

Vonkajšie lampy prinášajú veľkú plochu osvietenia, preto sa hodia najmä na väčšie pozemky. Sú ideálne na miesta vzdialené od pouličného osvetlenia, umiestniť ich môžete aj pri bazén alebo inú otvorenú plochu, na ktorej nie je dostatok záchytných bodov pre iné typy osvetlenia. Menšie stojanové lampy poslúžia ako dekorácia pri terase alebo chodníku.

 

Svetelné reťaze a lampáše

 

Svetelné reťaze nemusíte používať iba počas Vianoc. Drobné dekoračné osvetlenie sa krásne vyníma v hornej časti vyšších plotov, použiť ho môžete aj na orámovanie striešky pergoly alebo altánku. Priam magickú atmosféru dosiahnete, ak svetelnú reťaz umiestnite na stromy v záhrade.

 

Na dekoráciu záhrady poslúžia aj lampáše, či už závesné alebo také, ktoré jednoducho postavíte na stôl, prípade na zem. Pri nákupe sa ubezpečte že sú tieto druhy dekoračných svietidiel bezpečné a určené na použitie v exteriéri. 

 

Dekoračné reflektory

 

Záhradný reflektor je skvelou voľbou, ak chcete v nočných hodinách osvetliť konkrétny záhradný prvok, napríklad sochu alebo fontánu. Reflektor neslúži na osvetlenie veľkého priestoru, ale na to, aby bol jeden prvok dobre viditeľný v tme. 

 

Elektrický prúd alebo solárne napájanie?

Osvetlenie záhrady môže byť napájané elektrickým prúdom. V tomto prípade vás ale bude obmedzovať dĺžka káblov a osvetlenie musíte mať často premyslené už pri stavbe alebo rekonštrukcii, aby ste zaviedli elektrický obvod na potrebné miesta. Tento druh osvetlenia je vhodný pre svietidlá v blízkosti domu, napríklad pri vchodových dverách, na terase a podobne.

 

Druhou možnosťou sú solárne svetlá do záhrady. Solárne lampy pracujú s nízkym napätím, často sa preto považujú za bezpečnejšie. Využívajú energiu zo slnečného žiarenia, veľkou výhodou sú preto nulové náklady na energie. Nevýhodou je však ich svietiaci výkon, ktorý je nižší než u svietidiel napájaných elektrinou. 

 

Čo všetko je možné osvetliť?

Pri výbere záhradného osvetlenia zvážte, aké časti záhrady chcete osvetliť. Užitočné je osvetlenie brány, príjazdovej cesty, chodníka a priestoru pred dverami do domu alebo do garáže. Nezabúdajte na osvetlenie oddychových zón v záhrade, terasy alebo priestoru na posedenie. Exteriérové svietidlá použite aj pri osvetlení balkóna.

 

Užitočné tipy pre plánovanie záhradného osvetlenia

- Kombinujte pevné svietidlá s tými, ktoré sa dajú ľahko premiestniť. Osvetlenie záhrady tak môžete upraviť podľa ročného obdobia alebo podľa rôznych úprav záhrady.

 

- Dekoratívne svetlo vytvorí príjemnú atmosféru, ak bude mať teplú, žltú farbu. Ostré a studené svetlo zase poslúži na miestach, kde budete večer vykonávať nejakú prácu, napríklad pri garáži.

 

- Pre jednoduché ovládanie a ochranu majetku voľte svetlá s pohybovým senzorom. Nezabúdajte ale na to, že ich môže aktivovať aj pes alebo mačka.

 

- Pri osadzovaní vonkajšieho osvetlenie si pamätajte, že nesmie svietiť na susedný pozemok a cestu, aby neprekážalo okoloidúcim vodičom.