Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sýte farby iskerníkov vám rozžiaria záhradku

Iskerník je nádherná rastlina. Jej pestovanie je náročné na pôdu a slnko. Ale musíme rátať aj s tým, že je náročný aj na čas a starostlivosť. Iskerník je výnimočný. Na jar vytvára plné červené, ružové, biele, oranžové alebo žlté kvety. Rozkvitajú od mája až do júna. Pekný kontrast vytvára kombinácia iskerníkov červenej farby s modrými nezábudkami a modricou. Iskerníkom sa dobre darí aj v nádobách. Ak chcete, aby spestrili balkón či terasu, kúpte si odrody šľachtené špeciálne na takéto pestovanie.

 

Iskerník plnokvetý

Je naozaj veľmi krásny a môžeme ho mať v záhone vo všetkých farbách. Vystačia si aj sami. Hľuzy treba pred sadením namočiť. Ak je tento druh dobre prihnojený, skrášľuje okolie každý rok. Rastliny iskerníka dosahujú výšku až 35 cm. Kvety pripomínajú orientálny mak alebo pivonky. Je vhodný na rez a vo váze vydržia dlho.

 

Iskerník plazivý

Je vytrvalá bylina dlhá 10 až 100 cm. Kvety má veľké a zlatožlté. Preferuje vlhkú, hlinitú a zároveň dusikatú pôdu. Aj v prírode rastie najčastejšie na vlhkých lúkach, na vlhkých miestach v poliach, príkopoch, pri cestách a často ako “plevel” v záhradách. Kvitne od mája do augusta.

 

Iskerník a jeho výsadba

Hľuzy vysádzame do voľnej pôdy v apríli, do hĺbky asi päť centimetrov. Je možné si kúpiť aj mladé rastlinky rôznych odrôd a farieb. Tie je potrebné čo najskôr vysadiť na slnečné miesto, prípadne do polotieňa.

 

Pestovanie iskerníka

Pôdu potrebujú iskerníky výživnú a zároveň dobre priepustnú. Počas sezóny je potrebné záhon s iskerníkmi pravidelne zalievať a prihnojovať. Rovnako pravidelne musíme odstraňovať odkvitajúce kvety. Zabezpečíme tým dlhšie obdobie kvitnutia a aj záhon bude vyzerať lepšie.

 

Iskerník v zime

V druhej polovici leta prestávame s hnojením. Hľuzy nie sú úplne mrazuvzdorné, znesú najviac 10 °C pod bodom mrazu. Pred príchodom mrazov vyberieme hľuzy z pôdy a uskladníme v rašeline v miestnosti bez mrazu. Na jar ich môžeme rozmnožiť rozdelením koreňových hľúz. Iskerník môžeme v teplejších oblastiach na zimu nechať v pôde. Musíme ho však vhodne ochrániť pred mrazom.