Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Týchto desať balkónových kvetov miluje priame slnko

Sezóna balkónových kvetov je už v plnom prúde. Medzi ľuďmi sú veľmi obľúbené. Dokážu zmeniť nielen balkóny, ale i terasy, či lodžie na krásne záhrady a oázy oddychu. O výbere rastliniek rozhodujeme sami, alebo si nechávame poradiť od odborníkov.

 

Čím sa vyznačujú balkónové kvety pestované na slnku?

Balkónové kvetiny na priame slnko môžu byť visiace aj nevisiace. Ich spoločnou vlastnosťou je to, že milujú priame slnečné žiarenie. Ak poloha balkóna neumožňuje ich celodenný pobyt na priamom slnku, môžu byť umiestnené aj v polotieni. V tomto prípade treba počítať s tým, že môžu menej kvitnúť. Väčšina balkónových kvetov je odolná voči vetru, niektoré druhy (napr. muškáty) sú však na vietor citlivejšie.

 

Ako sa o balkónové kvety milujúce slnko starať?

Aby rastlinky na balkóne krásne kvitli, je potrebné pravidelne ich zalievať a prihnojovať. Najvhodnejším časom na zalievanie je skoro ráno, alebo neskoro večer. Zalievanie počas horúceho dňa môže kvetom uškodiť. Bezproblémové zalievanie môžeme zabezpečiť použitím samozavlažovacích nádob.

 

Primeranú výživu dodáme kvetom vhodnými a kvalitnými hnojivami. Aplikovať prvú  dávku hnojiva sa doporučuje asi mesiac po vysadení rastlín. Súčasný trh zabezpečuje množstvo rôznych druhov hnojív. Pred použitím je vhodné prečítať si informácie o koncentrácii a dávkovaní, ktoré sú uvedené na obale hnojiva.

 

Na slnečný južný balkón môžeme vysadiť tieto balkónové kvety na priame slnko

Pupenec (Convolvulus) – treba u ňho udržiavať mierne vlhký substrát.

 

Brachyscome – je potrebné odstraňovať mu odkvitnuté kvety.

 

Železník (Verbena) – mali by ste si u ňho dávať pozor na preliatie a zabrániť nadmernej vlhkosti.

 

Muškát (Pelargonium) – muškáty sú citlivé na vietor, s výnimkou muškátu previsnutého jednoduchého.

 

Asteriscus – je dekoratívna letná rastlina. Kvety má otvorené bez ohľadu na počasie. Kvitne až do októbra. Cez zimu ju treba umiestniť na chladné miesto.

 

Dimphoteca – túto rastlinu je potrebné hnojiť každých 14 dní.

 

Gazánia – volá sa aj kráľovná slnka. Jej jasnofarebné kvety môžete vidieť len cez slnečné dni. Počas zamračených dní sú totiž zatvorené.

 

Petúnka (Petunia) – koncom mesiaca júl sa rastlina musí zostrihať. Tým sa podporí jej kvitnutie.

 

Portulaka (Portulaca) – je nenáročná tým, že ju netreba veľa hnojiť.

 

Skrutec (Heliotropium) – dôležité je ňho nenechať vyschnúť substrát. Charakteristický je svojou vôňou po vanilke.

 

Ďalšie balkónové kvetiny na priame slnko sú begónie, surfínie, visiace jahody, sanvitália, calibrachoa, diascia, sutera, scaevola, osteospermum, či dahlia a množstvo iných rastlín. Pri výbere teda rozhodne nebudete mať núdzu o rôznorodosť. Záleží už len na vašom osobnom vkuse a preferenciách.