Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tieto 4 druhy ruží rozmaznajú vaše zmysly

História ruží

Mnohé druhy ruží siahajú k vrcholom starých kultúr Číňanov, Grékov a Rimanov. V Grécku boli ruže symbolom lásky, ale aj krásy a šťastia. Rimania chápali význam ruží inak. Považovali ich za odmenu a vyznamenanie a taktiež symbol mravnej čestnosti. Jej symbolika zo starých civilizácií sa doniesla až k nám. Intenzívne šľachtiteľské úsilie v 19. storočí prinieslo míľniky na ceste k modernej záhradnej ruži.

Kde možno vidieť najviac druhov ruží na Slovensku?

Najväčšie množstvo druhov ruží môžeme vidieť v záhrade slovenského šľachtiteľa Szilvesztra Györyho. Na Slovensku má najväčšiu zbierku ruží. Odhaduje sa, že sa v nej nachádza asi 405 cudzích druhov ruží a 149 vlastných.


Typy ruží

Ruže maliarov

Tieto typy ruží, medzi ktoré zaraďujeme druhy s názvami ako Alfred Sisley, Harry Wheatcroft, Henri Matisse, Maurice Utrillo a ďalšie zvykli a zvyknú byť obľúbeným typom ruží, aké sa objavujú na plátnach umelcov. Respektíve svojim vzhľadom pripomínajú maliarske plátno. Striedajú sa na nich 2 až 3 farby.

Nostalgické ruže

Sú romantické, moderné, bohato kvitnúce, často voňajúce ruže. Väčšinou majú veľké kvety, ktoré sa vyznačujú nádhernou stavbou a farbou. Existujú aj ich kríkové odrody vysoké od 80 do 200 cm.

Ruže s georgínovými kvetmi

Nový tvar kvetu majú ruže s georgínovými kvetmi. Kvety stoja na pevných stonkách nad lístím.

Ušľachtilé ruže

Tieto ruže nazývané aj čajohybridy vynikajú svojimi elegantnými, hodvábne lesklými a nádhernými farbami. Charakteristickým znakom ušľachtilých ruží sú dlhé stonky zakončené jediným veľkým, nádherne tvarovaným kvetom. Rastliny dorastajú do výšky 60 až 140 cm. Kvety sa vďaka dlhým stonkám mimoriadne dobre hodia na rez do vázy.

V ďalšom článku si predstavíme záhonové, sadové a popínavé typy ruží.