Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Viete, ako vonia kalina obyčajná?

Kalina obyčajná prekvapí mnohotvárnosťou opadavých i neopadavých listov a vonnými kvetenstvami. V máji nás očarí bielymi a ružovkastými kvetmi. Krík dorastá do výšky asi 3 m. Z hlbokého rezu sa spamätá rýchlo.

 

Opadavé druhy majú jemnejšie a rôzne tvarované listy. Vyhovuje im slnečná poloha, bohato kvitnú a na jeseň sa im krásne sfarbujú listy. Stálozelené druhy sú vhodné do vlhkých a tienistých stanovíšť. Porastú aj na slnečných miestach, ale nebudú tam tak prospievať.

 

Domáce druhy kaliny

Kalina obyčajná (Viburnum opulus) a Kalina tušalaj (Viburnum lantana) rastú voľne v prírode a sú rozšírené po celej Európe. Pôvodný druh má veľké a ploché kvetenstvo. Ako záhradný druh bola vyšľachtená odroda Roseum.

 

Kalina obyčajná pestovanie

Pestovanie kaliny je jednoduché. Sú nenáročné a dlhoveké. Pestovali ich už naše babičky. Celoročná výsadba kontajnerových rastlín je bežná. Ale je vhodné počas extrémneho sucha výsadbu odložiť.

 

Obľubuje vlhkú a priepustnú pôdu bohatú na humus. Počas prvých 2 rokov je dôležité rastlinu hlavne v lete pravidelne kontrolovať a zalievať. Veľmi rýchlo sa dokáže zotaviť aj z hlbokého rezu. Má široké uplatnenie ako ker v záhonoch alebo na vytvorenie deliacich stien. Dorastá do výšky a šírky asi 3m.

 

Výšku možno udržiavať rezom, znesie aj silnejšie zostrihanie. Kalina má naozaj veľký koreňový systém. Vyrastá z neho omladina, preto je vhodná na spevňovanie brehov. Tento veľmi ľahko pestovateľný ker sa môže využiť aj do vetrolamov. Rad z kaliny pôsobí hlavne na jar veľmi krásne.

 

Najvhodnejšie druhy pre naše záhrady

Kalina obyčajná dorastá asi 4m, kvitne v máji až v júni s bielymi kvetmi. Je široká, vzpriamená.

 

Kalina voňavá dorastá do približne 2 až 3m kvitne v marci až v apríli, má ružové a biele kvety. Rastlina ju hustá a vzpriamená.

 

Kalina tušalaj dorastá do 2 až 3m. Kvitne v máji a júni bielym kvetom. Je to hustá rastlina, pekne vzpriamená.

 

Kúpte si voňavú kalinu obyčajnú