Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Všetko čo by ste mali vedieť o zimnom reze ovocných stromov

Každý ovocný strom, bez ohľadu na to či ho režeme alebo nie, bude po čase rodiť. Rez ovocných stromov podľa času jeho realizácie rozoznávame letný a zimný. Letný rez sa robí v čase vegetácie. Jednou z kľúčových prác záhradkára je však zimný rez ovocných stromov. Jeho hlavným cieľom je regulácia procesov rastu a rodivosti stromov. Rezom operatívne narúšame vzájomné vzťahy medzi jednotlivými časťami ovocného stromu.

 

Druhy rezu ovocných stromov

Podľa funkcie rozoznávame tri druhy rezu. Výchovný rez robíme len na novovysadených a mladých ovocných stromčekoch. Jeho úlohou je dať im vhodný tvar a priviesť ich čo najrýchlejšie do fázy plodnosti.

 

Udržiavací rez sa robí pre vyššiu plodnosť počas života stromu. Tá je najdôležitejšia.

 

Zmladzovací rez robíme pri prejavoch starnutia (príliš husté koruny, usychajúce vetvy). Jeho poslaním je tvorba nových výhonov s tzv. plodonosným obrastom, ktoré ešte prinesú nejaký čas kvalitné ovocie.

 

Ako správne vykonávať rez ovocných stromov?

K rezu jednotlivých druhov, ba aj odrôd treba pristupovať individuálne. Zimný a ani žiadny iný rez nie je možné uplatňovať šablónovite, hoci pestujeme len jeden druh stromu. Vždy prihliadame na špecifiká rastu a tvaru jednotlivých stromov, ako aj na konkrétnu odrodu. Keď odrežeme konárik za púčikom, ktorý smeruje dole, ďalší výhonok vyženie tým smerom a korunu nám bude rozširovať, zvýši sa úrodnosť. Rez za púčikom, smerujúcim hore, spôsobí, že ďalší rast usmerníme hore.

 

Aké pomôcky potrebujeme k rezu stromov?

Zimný rez stromov sa nezaobíde bez materiálu ako je balzam na rezné rany, štepársky vosk na zatretie väčších rezných rán a kvalitný brúsny kameň na brúsenie nožníc, nožov. Z náradia sú to nožnice s dvojitým ostrím a ostrými čepeľami na vetvy s priemerom do 5 cm, pílka s ostrými zubami s čistým rezom na hrubšie vetvy, ostrý záhradnícky nôž (na začisťovanie väčších rezných rán) alebo nožnice na dlhej násade a rebrík.

 

Vždy dodržiavame termíny zimného rezu pri jednotlivých druhoch stromov. Neskracujeme výhony v udržiavacom reze v zimných mesiacoch. Pri reze si dávame pozor na to, aby bol dostatok vzduchu a svetla medzi vetvami stromov. Nejde veľmi o výsledný vzhľad stromu a koruny.

 

Nevýhodou zimného rezu je riziko, že rezané konáre môžu namrznúť.