Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Využite opadané lístie v prospech svojej záhrady

Opadané lístie môže byť problémom, ktorý riešia najmä majitelia väčších záhrad s množstvom stromov. Mnohí pestovatelia nevedia, čo s takým množstvom lístia spraviť. Je vhodné lístie ponechať tam, kde spadli, alebo je nutné ich vyniesť do kompostu? Listy sú biologický odpad, ktorý nie vždy môže priniesť úžitok tam, kde sa objavia. Okrem teplôt a počasia veľmi závisí aj na tom, aký účel má naša záhrada. 

 

Ako využiť opadané lístie? 

Opadané lístie môže byť veľmi nebezpečné najmä v prípadoch, ak napadá na zámkovú dlažbu, kocky v záhrade, alebo dlažbu terás. Takýto povrch je veľmi klzký a môže dôjsť k zraneniu. Rovnako opadané lístie neodporúčame ponechávať na udržiavanom pokladanom trávniku, kedy môže byť zdrojom plesne a zapareniny, a to najmä v prípadoch teplej jesene. 

 

Naopak, listy môžeme zakomponovať trojzubou motičkou do vyčistených kvetinových záhonov, kde sa rýchlejšie rozložia. Ak máme lístia naozaj veľa, pomocou neho môžeme vytvoriť zimnú ochranu pre väčšiu záhonových trvaliek, ktoré však nesmieme zabudnúť odhrabať s prichádzajúcou jarou tak, aby dostali čo najviac slnečného žiarenia. 

 

Pomocou lístia môžeme však vytvoriť aj útočisko pre hmyz a ježkov, ktorí si v tejto dobe hľadajú vhodné útočisko. Väčšia kôpka listov poslúži ako izolačná vrstva, kde je teplota o niečo vyššia ako na jej povrchu. Ježkov je s postupom času menej a menej a aj týmto, navonok jednoduchým spôsobom, môžeme prispieť k rozrastaniu ich populácie, čím vlastne pomôžeme aj našej záhrade. Ježkovia sú veľkí požierači nechceného hmyzu. 

 

Zvyšok nevyužitých listov môžeme pokojne umiestniť do kompostu, alebo v jemnej vrstve nahrabať na ovocné kry či ovocné stromy.