Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ušľachtilá jarabina

«
Ušľachtilá jarabina
S plodmi bohatými na vitamíny!

Popis

Sorbus aucup.´Edulis´. Ušľachtilá, jedlá jarabina s vysokým obsahom vitamínu - C, je vynikajúca do kompótov, ale aj do známej jarabinovej pálenky. Voľnokorenná.
Obsah balenia 1ks
ks
11,95 €
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
od marca
Objednávacie číslo 131060
- + ks

Doba výsevu, Doba kvitnutia

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
Doba kvitnutia
viac informácií
Botanický názov Sorbus aucuparia 'Edulis'
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Stanovište Slnko, Polotieň
Kvalita voľnokorenné
Výška Do 1000 cm

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Stromy Vytlačiť návod

Doba výsadby
Marec až máj a polovica septembra po mrazy. Vysadené v nádobe po celý rok.
Hnojenie
V prvom roku po výsadbe prihnojíme na jar plným hnojivom. V ďalších rokoch len podľa potreby.
Ochrana rastlín
Nie jenutná žiadna ochrana.
Pestovanie na balkón
Stromy s malými korunami môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch na balkóne a terase. Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast a úroda. Veľkosť nádoby: obsah od 50 litrov. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1). Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Pokiaľ by ste chceli zvoliť vhodný spôsob upevnenia kmienku, existuje jednoduché riešenie. Použite 3 bambusové tyče, ktoré sú o niečo vyššie ako rastlina v črepníku, ako klenbu po kraji črepníka. Na vrchu ich pevne spolu zviažte. Hnojenie: V prvom roku po výsadbe prihnojíme na jar plným hnojivom. V ďalších rokoch len podľa potreby. Rez: zrezáva sa každý strom, ktorý sa príliš rozrástol, rovnako sa môžu presvetliť husté koruny. Bližšie informácie nájdete pod témou Stromy - rez. Zavlažovanie: vysadené v črepníku potrebujú dostatok vody. Obyčajne sa zalievajú 1 krát do dňa. Zimná ochrana: stromy v črepníkoch postavte tesne vedľa seba na chránené miesto. Pri silných mrazoch sa črepník musí zabezpečiť rúnom. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: nájdete pod témou Stromy - ochrana rastlín.
Rez

Rovnomerné zrezanie všetkých častí koruny pri stromoch s tvarom rastu ako javor, gaštan alebo lipa. Stromy alebo vysoké kríky s previsnutým alebo pyramídovým rastovým tvarom sa ošetrujú odpovedajúcim rovnakým rezom. Podľa priania môže mať rez väčší alebo menší rozsah.

V princípe môže byť zrezaný každý strom, ktorý sa príliš rpzrástol. Rovnako sa môžu presvetliť husté koruny. Okrasné čerešne(Prunus), okrasné jablone(Malus), katalpa (Catalpa) a stromy s okrasnými plody by sa mali maximálne len presvetlovať. Väčšie rezné rany se musia pri okrasných stromov ošetriť štepárskym voskom.
Spon rastlín
Okrasné stromy s malou korunou 3 - 5 m Okrasné stromy s veľkou korunou 5 - 10 m
Všeobecný text
Stromy sú málo náročné na starostlivosť, a preto sú často žiadané ako "darcovia tieňa" Strom alebo krík umiestený v dostatočne veľkej nádobe priamo pri dome na vydláždenej ploche, môže plniť rovnaký účel. Pravdaže za predpokladu, že je pravidelne prihnojovaný a zalievaný.
Výsadba
Každý strom potrebuje pre svoje korene popri minimálnej hĺbke asi 1 m aj možnosť rastu do šírky presahujúcu obvod koruny. Neplatí to pravdaže pre všetky bez výnimky. Stromy sa najčastejšie dovážajú so zemným balom. Jama sadenia by mala byť o min 20 cm širšie než je samotný bal a tak hlboká, aby sa bal mohol následne pokryť zeminou. Bal postavíme do jamy a zasypeme z 1/3 kyprou pôdou zmiešanou s dobrou záhradnou zeminou. Potom riadne zalejeme. Doplníme zvyšnú zeminu a dobre ju ušliapeme. Zo zeminy vytvoríme zálievkovú misu, aby pri zalievaní voda nemohla odtekať. Stromy sa musia po výsadbe zaistiť proti vetru.
Zavlažovanie
Dodatočnú závlahu potrebujú stromy nejčastejšie len v prvom roku po výsadbe.
Zimná ochrana
V našich podmienkach nepotrebujú žiadnu zimnú ochranu.