Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

10 rád záhradného architekta

Veľa ľudí chce mať svoju okrasnú záhradu čo najkrajšiu. Preto sa zvyknú obrátiť na záhradného architekta. A čo radí záhradný architekt?

Zopár rád, ktoré radí záhradný architekt 

1. V prvom rade by ste si mali vybrať rastliny

 

Najlepšie spravíte, ak navštívite veľkoobchod s rastlinami. Tam nájdete rastliny, ktorým sa darí v našich klimatických podmienkach. Pri výbere nezabudnite, že v trende sú kvety veselej farby. Záhradný architekt najlepšie poradí, čo s čím kombinovať.

 

2. Použite úžitkové rastliny

 

Druhou radou je, že môžete určitú časť klasických okrasných rastlín nahradiť úžitkovými rastlinami (ovocné stromy, bylinky, zelenina). Ak máte vo vašej záhrade ešte voľný priestor, môžete si vypestovať napr. vlastný bio cesnak, či mrkvu.

 

3. V súčasnosti je veľmi aktuálna aj téma ekológie

 

Pri pestovaní sa vyhýbajte používaniu akýchkoľvek chemikálií. Použite staré, dobré a overené babské triky. Tie vám pomôžu od vašej úrody odlákať všetkých škodcov.

 

4. Pestovanie na divoko

 

Majiteľom okrasných záhrad, ktorí majú menej času, záhradný architekt radí vyskúšať pestovanie „na divoko“. Na jar iba rozhoďte semienka a čakajte. Budete mať s okolím domu menej práce a to aj vďaka tomu, že v záhrade bude viac dôležitého hmyzu i vtákov.

 

5. Použite prírodné materiály

 

Znova sa vracia trend využívania prírodných materiálov. Vo svojej záhrade použite veľa dreva a kameňa. Ten v záhrade ukáže oveľa krajšie ako dávnejšie používaný betón.

 

6. Vyskúšajte nezvyčajné rastliny

 

Ďalším prvkom, ktorý môže urobiť vašu záhradu zaujímavejšou, je zaradenie nezvyčajných typov rastlín. Takými sú napr. sukulenty, exotické rastliny a iné. Dajte si však pozor, aby ste ich neprekombinovali.

 

7. Nezahadzujte (všetky) staré veci

 

Ak sa u vás v domácnosti nájde starý nábytok, napr. stolička, zbytočne ju nevyhadzujte. Viete si z nej spraviť nový dekoračný predmet do vašej záhrady.

 

8. Domček pre hmyz

 

Jednou z rád záhradného architekta je aj vytvorenie domčeka pre hmyz. Je vynikajúcim útočiskom pre užitočné druhy živočíchov. Môžu sa v ňom udomácniť ucholaky a lienky, ktoré sa postarajú o ekologickú rovnováhu a zatočia s voškami. Veľkým prínosom sú aj včely samotárky, ktoré opeľujú kvety a zvyšujú úrodu. Domček má byť suchý, nemalo by do neho pršať. Najvhodnejšie je umiestniť ho do tieňa.

 

9. Relaxačný priestor

 

Vo vašej záhrade si nezabudnite vytvoriť útulný priestor (kútik), kde budete môcť v čase oddychu relaxovať podľa vašich predstáv. Môžete si ho zútulniť pekným koberčekom. Alebo si ho spestrite skrinkou, kde si odložíte dobrú knihu, či časopisy.

 

10. V dnešných záhradách by nemalo chýbať záhradné osvetlenie

 

V súčasnosti sa používajú štýlové lampióny, ktoré pôsobia jemne a romanticky.