Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Chcete sa tešiť z chryzantém aj ďalší rok? Takto ich prezimujete

Typickí predstavitelia jesene sú chryzantémy. Keďže sa blížia prvé mrazy a zimné dni pomaly budú klopať na dvere, potrebujeme vedieť ako prezimovať chryzantémy. Chryzantémy sú trvalky, takže po odkvitnutí ich netreba vyhadzovať. Stačí ak dodržíme zopár zásad, ako prezimovať chryzantémy a môžu nám krášliť naše záhrady (cintoríny) aj nasledujúce roky. Ak si kúpite hotové rastliny v plastových črepníkoch, budete mať minimum starostí s ich ošetrovaním. Doma ich stačí vložiť do vhodnej ozdobnej nádoby a pravidelne zalievať. Sú citlivé na preschnutie substrátu. Hnojenie nie je potrebné.

 

Starostlivosť o chryzantémy

Ako prezimovať chryzantémy a kde záleží od ich druhu. Rozhoduje však o tom aj skutočnosť, či sú zasadené v črepníku alebo v zemine. Drobnokveté odrody chryzantém sú dobre odolné proti mrazom, a nemusíme ich na zimu vyberať z pôdy. Väčšinou ich môžeme teda nechať v záhrade. Chryzantéma prezimovanie zvládne, keď ju zakryjeme rašelinou alebo čečinou. Takto sa ochránia zárodky budúcich rastlín pred mrazmi. Keďže sú v prirodzenom prostredí, ich rast sa prirodzene spomalí. Nie je preto ani nutné ich počas zimy zalievať (najmä ak majú aj snehovú prikrývku). Snehová prikrývka, slúži sama o sebe ako izolant. Takto zabezpečené chryzantémy vám v pohode prečkajú od novembra až do polovice mája. Po piatich rokoch sa odporúča trsy na jar (v polovici mája) presadiť, pričom ich môžete rozdeliť a takto si ich rozmnožiť.

 

A čo s chryzantémamy v črepníkoch?

Veľkokveté odrody musíme dať do črepníkov. Starostlivosť o chryzantémy v črepníkoch je taká, ako aj o záhradné. Zrežeme stonky na výšku 10 - 15 cm. Ak ich už nechceme dávať do záhrady, vyčistené od žltých, či uschnutých listov ich uložíme do pivnice, či garáže. Je tam nižšia teplota (ideálne by mala byť do 5 ºC). V tomto období ich polievame iba minimálne.

 

Ďalšou alternatívou prezimovania chryzantém v kvetináčoch je "zasenkovať" ich na vonkajšie kryté miesta. Rastliny zpolovice črepníka zasadíme aj s črepníkom do zeminy. Tým si cez zimu budú schopné samé ťahať vlhkosť zo zeme. Nevyschnú a ani nevymrznú tak ľahko. Zvrchu ich zároveň zasypeme zeminou alebo iným izolačným materiálom (mulčovacia kôra, seno, piesok a pod.) a zalejeme. V zemi prečkajú zimu a na jar ich buď vysadíme na trvalé miesto alebo necháme v črepníku. V záhradných podmienkach však budú väčšie.

 

Keď už chryzantéma odkvitla (približne v novembri) a pomníkom na cintorínoch na kráse nepridáva, treba ju zobrať domov.