Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pripravte si cibule kvetov na prezimovanie

Cibule kvetov sú špecifickým spôsobom pestovania, ktorý si vyžaduje určitú starostlivosť aj počas zimy. Ešte pred zimou musíme tieto hľuzovité kvety preniesť do tepla, avšak aj táto skutočnosť so sebou nesie určitý postup, ktorý musíme zabezpečiť ak chceme kvety vysadiť aj na ďalší rok. 

 

Jesenné cibuľoviny sú cibuľoviny, ktoré posadíme do zeminy počas jesene. Tieto odolné cibuľoviny zimu prečkajú a na jar vyklíčia vo forme krásnych kvietkov. Čo však s cibuľovinami, ktoré boli vysadené na jar, kvitli počas leta a jesene? 

 

Cibule kvetov - príprava na prezimovanie

Cibule kvetov kvitnúcich počas leta a jesene vyberáme počas októbra a novembra zo zeme, aby sme sa vyhli ich úhynu. Medzi takéto hľuzovité kvety patria napr. georgíny, kány, gladioly, určité druhy begónií. 

 

Prvým krokom je odrezanie suchej nadzemnej časti odkvitnutého kvetu (vrátane stonky). Musíme si však dať pozor na to, aby sme nechali aspoň 5 centimetrov zo suchej stonky v nadzemnej časti. Následovne podoberieme hľuzovitú cibuľovinu pomocou záhradníckeho náradia - najvhodnejší je vidlový rýľ. Jemne hľuzy podoberieme tak, aby sme ich neprepichli (cibuľovina môže začať hniť a je prakticky nepoužiteľná). 

 

Po výbere týchto cibuliek zo zeme ich umiestňujeme na tmavé suché miesto. Vlhkosť by mohla cibuľoviny vážne ohroziť a riskovali by sme napadnutie hubami a plesňami. Aby sme cibuľoviny vysušili čo najefektívnejšie, postavíme ich na suché stonky tak, aby prebytočná voda vo vnútri hľúz stiekla dole. 

 

Okrem umiestnenia v tmavej a suchej komore môžeme cibuľoviny ošetriť aj prípravkami proti plesňovým a hubovým ochoreniam, ktoré dodajú hľuzám špeciálnu ochranu. Ďalšou možnosťou ako eliminovať vlhkosť počas zimných mesiacov je umiestnenie cibuľovín do debničiek s pieskom. 

 

Záver

 

Takto ošetrené cibuľoviny môžeme vysádzať už počas prvých teplých jarných dní (pôda nesmie byť zamrznutá). Cibule kvetov a ich predaj je často začatý už počas posledných zimných dní, odporúčame preto vyberať zdravé a pevné cibuľky tak, aby sa dožili aj ďalšej zimy.