Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako na prípravu ľalie v liehu?

Ľalia biela je nádherným bielym kvetom, ktorý vyrastá z malej cibule. Okrem toho, že ju môžeme pestovať kvôli jej dekoratívnym prednostiam, jej využitie nájdeme aj v babskej medicíne. Tinktúra z ľalie bielej je vám určite známa a liečivé účinky kvetov tejto cibuľoviny využívali už naše prababičky. V tomto článku si postup tejto tinktúry objasníme a vysvetlíme kedy je možné túto tinktúru používať. 

 

Tinktúra obsahuje aktívne látky z danej rastliny, ktoré sa získavajú maceráciou rastliny (najmä kvetov) v liehu. V konkrétnom prípade tinktúry z bielej ľalie sa tento druh podáva na vonkajšie použitie, tzv. dermálne použitie. 

 

Ľalia v liehu: Aké sú jej účinky? 

Ľalia v liehu je známa svojimi účinkami, ktoré sa osvedčili najmä v prípadoch dezinfekcie poraneného miesta. Tinktúrou z ľalie môžete ošetriť škrabance, jemné ranky, triesky v koži, kurie oká.  Rovnakou ňou môžete potrieť aj bolestivé kĺby - znižuje bolestivosť pri reumatických ochoreniach.  

 

Na prípadu tinktúry z ľalie budeme potrebovať: 

 

- Sterilizovaný pohár s viečkom (napr. zaváraninový), najlepšie z tmavého skla
- Biely lieh, príp. iný vysokopercentný alkohol 
- Kvety bielej ľalie

 

Postup prípravy

 

1. Počas plného kvitnutia ľalie odstránime kvety tak, aby kvet neobsahoval zbytky zelenej stonky a vyberieme vnútorné piestiky.


2. Tinktúru pripravíme tak, že počet kvetov zalejeme ďalšími 5 dielmi 40% alkoholu. Kvety môžeme jemne prerezať tak, aby sme poškodili žily kvetov a tým uvoľnili liečivé látky. 


3. Následne uzavrieme viečkom a uistíme sa, že všetky kvety sú ponorené v alkohole. Nádobu umiestnime do chladnej a zatemnenej miestnosti. Necháme lúhovať viac ako 14 dní.