Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Čo s čím sadiť v záhrade? Poradíme vám!

Správna kombinácia rastlín, ktoré budeme pestovať vedľa seba v záhrade je veľmi dôležitá. Môže nám pomôcť s riešením viacerých problémov. Ak sa naučíme čo s čím sadiť v záhrade, nemusíme používať chemické postreky. Tie totiž záhradu ničia. Bez chemických úprav bude vaša záhradka zdravšia a bio. Osvedčené spojenia rastlín sa navzájom chránia a pomáhajú si. Vyhneme sa tak škodcom, ktorí spôsobujú poškodenie rastlín.

 

Čo spolu kombinovať

Cibuľu sadíme spolu s červenou repou (cvikľou). Okolo záhonu môžeme vysiať harmanček. Všetky tieto rastliny potrebujú podobné podmienky pre svoj vývin. Taktiež si navzájom pomáhajú v raste. Táto kombinácia eliminuje chrobáky, ktoré sa zvyknú zavŕtať do cibuliek.

 

Cesnak sa zase dobre znáša s rajčinami alebo šalátom. Ak cesnak vysadíme vedľa voňajúcich kvetov, podporíme ich vôňu. Skúsiť to môžete napríklad so záhonom ruží.

 

Ak pestujeme rajčiaky spolu s bazalkou, zvýrazní sa tak ich chuť. V blízkosti rajčín sa oplatí vysadiť aj známu bylinku mätu. Rajčiaky obľubujú závetrie. Preto je vhodné zasadiť ich napríklad pred kukuricu alebo popínavú fazuľu. S bazalkou sa oplatí kombinovať aj paprika a dobré podmienky pre rast bude mať aj v okolí póru, či mrkvy.

 

Fazuľa a hrach majú radi spoločnosť uhoriek, mrkvy, kukurice alebo zemiakov. Nevadí im ani šalát, lebo im nekradne výživné látky. Takisto nemajú ani rovnakých škodcov.

 

Zemiaky sa úspešne pestujú v spoločnosti chrenu. Pomáha im predchádzať nájazdom „mandeliniek“ bez chemického postreku. Vyhnúť sa treba ich kombinácii s paradajkami a uhorkami. Uhorky je zase dobré pestovať spolu s kôprom.

 

Pri sadení kapusty pridajte do medziriadkov ďatelinu. Tá pomáha kapuste získať dostatok správnych živín. Ďatelinu netreba plieť, pretože ochráni kapustu pred škodcami.

 

Kombinácie, ktorým sa radšej vyhnite

Ak fazuľa rastie v blízkosti fenikla, možno sa stretnete so spomalením rastu a kvitnutia. Preto je dobré tieto dve rastliny nevysádzať spolu. Kapusta s redkvičkami priťahujú rovnakých škodcov. Mohli by ste tak stratiť úrodu dvakrát po sebe. Kapustu sa neodporúča vysadiť na miesto, kde sa pred tým nachádzala redkvička. Kapustu tiež nie je dobré miešať s jahodami. Ďalšia zelenina, ktorá spolu tvorí nešťastnú kombináciu na sadenie je petržlen a šalát. Ak sa vám v šaláte vyskytnú vošky, máte aj po petržlene. Hrach a fazuľa sa neznášajú s cibuľou, dokonca ani so šalotkou. I keď sa rajčiny s paprikou k sebe chuťovo hodia, taktiež sa neodporúčajú sadiť vedľa seba.