Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sadenie cesnaku: Všetko, čo potrebujete vedieť

Máte radi cesnak a už vás nebaví ho kupovať v obchodoch? My vám poradíme ako sadiť cesnak a tešiť sa z úplne inej chute. Základné delenie cesnaku je na paličiak a nepaličiak. Z pestovateľského hľadiska delíme odrody na jesenné a jarné.

 

Paličiaky vytvárajú nápadnú kvetnú stonku zvanú stvol. Môžu byť modré, ružové alebo fialové. Zvyčajne sa sadia na jeseň. Môžu sa sadiť aj na jar, ale úrody bývajú až o 30% nižšie ako pri jesennej výsadbe. Veľmi dobre prezimujú. Nie sú príliš vhodné na dlhodobé uskladnenie.

 

Nepaličiaky nevytvárajú kvetnú stonku. Rozdeľujú na širokolisté a úzkolisté. Širokolisté sa sadia na jeseň, sú zárukou skorej a bohatej úrody. Výborne sa spracovávajú. Úzkolisté nepaličiaky sú ideálne na uskladňovanie a sadia sa väčšinou na jar.

 

Kedy sadiť cesnak a kam

Jesenný čo najneskôr. Najlepšie deň predtým ako začnú mrazy. Presný termín je ťažko povedať. Najlepšie je sledovať predpoveď počasia. Vďaka tomu sa vyhneme rôznym chorobám, napr. napadnutiu fuzáriom a predčasnému vyklíčeniu rastliny. Počas zimy a mrazov má cesnak dosť času poriadne zakoreniť. Jarný cesnak sadíme na jar. Keď poľavia mrazy je ideálny čas.

 

Dôležité je vybrať vhodné miesto. Cesnak je pomerne nenáročný, dobre sa mu darí na slnečnom stanovisku v kyprej, hlinitopiesočnatej pôde s dostatkom vápna a humusu. Môže sa sadiť na plochu uvoľnenú po zbere hlúbovej a plodovej zelenine.

 

Príprava pôdy, výživa a hnojenie

Základom sadenia cesnaku je príprava pôdy. Nemala by byť priveľmi kyprá. Preto je dobré na výsadbu myslieť asi týždeň dopredu. Vtedy ju prekypríme a v priebehu niekoľkých dní do výsadby zemina poľahne. Nepoužívame maštaľný hnoj, radšej zem len posypme minerálnym hnojivom ako je Cererit. Počas vegetácie môžeme prihnojiť liadkom amónnym s vápencom. Odborníci radia pred sadením namoriť strúčiky cesnaku proti háďatku cesnakovému. Nemali by sme ho vysádzať na miesta, kde sme v minulom roku pestovali akékoľvek (aj okrasné) cibuľoviny, rajčiaky, zemiaky či hrach.

 

Ako sadiť a zavlažovať

Ako na pestovanie cesnaku? Na výsadbu použime vlastné sadivo z minulého roka, alebo si kúpme kvalitné sadivá slovenského alebo českého cesnaku. Nepoužívajme na vysádzanie kolík. Vtedy pod strúčikmi zostávajú vzduchové bubliny, v ktorých sa šíria plesne. Je dôležité zasadiť strúčiky cesnaku správne podpučím dolu. Vyberáme pritom veľké, nepoškodené kusy. Treba dodržať spon. Aj príliš hustá výsadba znižuje výnos. Po výsadbe odporúčame dobre zavalcovať a v prípade nedostatku vlahy zavlažiť. Počas vegetácie spočíva hlavná starostlivosť o túto zeleninu v kyprení pôdy. Tým sa zároveň zabraňuje aj rastu buriny. V suchom období cesnak vyžaduje zavlažovanie.

 

Rozdiely v sadení

Cesnak pestovanie nemá komplikované. Zimný cesnak, paličiaky a širokolisté nepaličiaky sadíme na jeseň do príchodu mrazov. Namorené strúčiky sadíme do sponu 0,3-0,4 x 0,08-0,15 m. Hĺbka výsadby je 60-80 mm. Plytko sadené strúčiky sa v zime vyťahujú na povrch. Po sadení odporúčame zavalcovať. Na jar vysádzame úzkolisté nepaličiaky. Hĺbka výsadby je 50-80 mm. Vrcholy strúčikov majú byť aspoň 30 mm pod povrchom pôdy.

 

Rast, kvitnutie a zber

Cesnak zasadený pred zimou začína rásť skoro na jar. Pôda je vtedy ešte mokrá. Sadenie cesnaku na jeseň je výhodnejšie z dvoch dôvodov. Lepšie rastie a je väčší ako cesnak vysadený na jar. Ale treba ho konzumovať ako prvý, nevydrží totiž toľko ako jarný. Pokiaľ paličiak nahodí stonku s kvetom, treba ju okamžite odstrániť. Pokiaľ tak neurobíme, cesnak vytvorí u niektorých odrôd až o 60% menšie hlávky, ako ich tvorí normálne. Je dobré ponechať vždy niekoľko jedincov s kvetom. Pokiaľ sa stonka s kvetom narovná, je najvyšší čas zberať.

 

Správny čas zberu je pre spracovanie a uskladnenie cesnaku dôležitý. Na jar sadený cesnak dozrieva v auguste. Jesenný cesnak už v priebehu júna/ júla. Paličiak dáva zrelosť najavo zažltnutím stonky. Nepaličiaku začne v štádiu zrelosti „líhať“ vňať. Neskorým zberom môže dôjsť k uvoľneniu strúčikov. Tie ľahko podliehajú chorobám a práchniveniu. Zber sa nerobí vytrhávaním cesnaku zo zeme, ale opatrným vyrýľovaním. Pozberaný cesnak nechajme preschnúť (ak neprší, aj na riadkoch), cibule sa nesmú zbavovať hliny otĺkaním, aby sa nepoškodili. Uskladníme ho na suchom, vzdušnom mieste zviazaný do vencov alebo uložený v debničkách.