Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Echinacea rudbekia a jej kvety hýriace všetkými farbami

Stálica vidieckych záhrad rozkvitá na dlhých stonkách až do neskorej jesene. Echinacea do záhonov prináša nádhernú hru farieb, ktoré lákajú množstvo opeľujúceho hmyzu. Staré mamy nedajú dopustiť ani na jej liečivé účinky.

 

Rudbekia patrí k mohutným trvalkám, kvety na rozkonárených stonkách dosahujú až do výšky jedného metra. Vďaka šľachtiteľom skrášľuje záhrady v mnohých farebných variáciách, okrem klasickej purpurovej pestujeme aj biele, žlté a karmínovo červené kvety, no vidieť môžeme aj dvojfarebné kombinácie, napríklad zeleno-fialové. Patrí medzi trvalky s najdlhším obdobím kvitnutia, od júla až do septembra, pričom túto dobu môžeme ešte predĺžiť pravidelným odstraňovaním suchých kvetov. Echinacea je mimoriadne užitočná medonosná rastlina.

 

Pestovanie

Rastliny potrebujú slnečné miesto, pri výsadbe zohľadňujeme výšku dospelej rastliny. Aby netienila ostatným kvetom v záhrade, umiestnime ju do pozadia záhonu. Odporúča sa aj ochrana pred vetrom - vysádzame pri slnečné múry alebo na záveternú stranu záhrady. Sadeničky ocenia svahovité alebo vyvýšené záhony, keďže ich hlboké korene vyžadujú silnú vrstvu hlinito-piesočnatej zeminy. Ak sa rozhodneme pestovať ich v nádobe, volíme dostatočne hlboký črepník s drenážnou vrstvou. Trvalky v nádobách držíme na jednom stavisku od výsadby až do zazimovania. 

 

Nové rastliny vysádzame od marca do mája. Počas mája a júna bohato zalievame a hnojíme. Staršia rudbekia prežije aj dlhšie obdobie sucha. V priebehu roka zbavujeme rastlinu suchých a odumretých častí. Po období vegetácie zostrihneme zhruba 5 centimetrov nad koreňom a zasypeme zeminou, aby sme rudbekiu ochránili pred mrazmi. Kvety na dlhých stonkách sa nádherne vynímajú vo vázach, no svoje uplatnenie nájdu aj v liečiteľstve.