Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Kedy kosiť trávnik tak, aby v lete nevyschol?

Udržiavaný trávnik je pýchou každého záhradkára. Svieži zelený koberec, po ktorom môžete behať bosými nohami, vyžaduje celoročnú starostlivosť. Kedy ho kosiť, aby počas leta nevyschol?

 

Počas leta je trávnik mimoriadne namáhaný. Prudké slnko, vysoké teploty a málo dažďa spôsobujú jeho oslabenie, ktoré je znásobené v prípade, že po trávniku behajú deti, alebo na ňom stojí nafukovací bazén. Radosť z letných dní si nenechajte pokaziť. Trávnik možno udržať v dobrej kondícii, aj keď v auguste dostane zabrať.

 

Zavlažovanie trávnika v lete

Suché mesiace trávniku neprospievajú. Dávku závlahy je nutné prispôsobiť pôde, v ktorej rastie. Na ľahkých a dobre priepustných podložiach polievame častejšie, ako na ťažkých ílovitých pôdach. Pred cestou na dovolenku nájdeme dobrovoľníka na zalievanie záhrady, alebo využijeme automatický postrekovač. 

 

V júli a auguste by mal trávnik dostať viac závlahy, než po zvyšok roka, polievame ho skoro ráno a neskoro večer, bez prítomnosti priamych slnečných lúčov. Trávnik nepolievame častejšie než 2x za deň, aby sme predišli hubovým ochoreniam a poškodeniu koreňového systému. Úplné vyschnutie pôdy môže viesť k vyhynutiu mladého trávnika, dávame preto pozor aj na dlhé dni bez vody. 

 

Ako a kedy kosiť trávnik počas leta

Začiatkom augusta môžeme trávnik skosiť na nami požadovanú výšku. V tomto období sa začína spomaľovať rast trávy, ale údržbové kosenie je nutné vykonávať častejšie. V prípade, že trávu skrátime naraz príliš nakrátko, výrazne znížime schopnosť rastu a regenerácie. Skracujeme iba o ⅓ výšky alebo menej. Príliš krátky trávnik môže vyschnúť, zožltnúť a odumrieť. Zažltnutie trávnika spôsobuje aj neprimerané množstvo hnojiva, alebo rozšírenie podhubia. Pozor aj na tieto faktory.

 

Ideálny čas na kosenie trávnika je podvečer po daždi. Nikdy však nekoste, keď je trávnik mokrý, ani benzínovou kosačkou. Vyhnite sa koseniu uprostred dňa a pri vysokých teplotách. Ku koncu mesiaca by mala byť celá plocha trávnika o niekoľko milimetrov vyššia, než sme ju udržiavali počas júna. Augustový trávnik môže mať pokojne aj 5 centimetrov. 

 

Hnojenie trávnika v auguste

Nesprávne hnojivo vo vysokej koncentrácii môže trávnik spáliť. Dbáme preto na výber kvalitného hnojiva s obsahom dusíka, ktoré rovnomerne rozprášime po celej ploche. Hnojíme pred dažďom, ktorý pomôže priviesť živiny až hlboko ku koreňom. Dávky hnojiva postupne znižujeme a prejdeme na jesenné hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Ak sa počas augusta objavia na trávniku spálené alebo vysušené plochy, v jeseni použijeme vertikulátor trávnik popresievame. Dĺžku trávnika udržiavame aj počas jesene. Pridlhá tráva je počas zimy náchylná na plesne.