Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Minikiwi: Chutné kiwi geneva

Aj vy si radi pochutíte na kiwi, ale radšej uprednostníte iné ovocie, kvôli jeho nepraktickosti pri jedení? Nie každému sa chce kiwi šúpať alebo vyškrapkávať lyžičkou. A práve takím ľuďom sa odporúča pestovať odrodu Kiwi geneva.

 

Je to americká odroda kiwi, vysoko úrodná. Plody sa konzumujú aj s tenkou šupkou a majú medovú príchuť. Sú aromatické, chutné a stredne veľké - približne  2 až 3 cm. Sú teda menšie ako klasické kiwi. Plody sú takisto veľmi cenené pre svoj vysoký obsah vitamínu C, minerálov a stopových prvkov. Farbou sú dvojfarebné. Na zelenom podklade majú v období plnej zrelosti červené líčko.

 

Mini kiwi  a pestovanie

Toto kiwi je nenáročné na pôdu a vyžaduje slnečné stanovisko, najlepšie chránené pred vetrom. Rastlina má rada priepustnú, humóznu pôdu s  dostatkom vlahy a s dobrou zásobou živín. Pôda by mala byť zároveň kyslá s pôdnou reakciou hodnoty pH okolo 5,5 až 6,5. Ak pôda nie je dostatočne kyslá, pridáme do nej kyslú rašelinu. Kiwi je vo všeobecnosti veľmi nenáročné na pestovanie. Vyhovuje mu južná a juhovýchodná strana. Minikiwi rastie stredne bujne, dorastá do výšky 4 až 8 m. Potrebuje oporu, po ktorej sa bude vinúť. Plodí na 2 až 3 ročnom dreve a dozrieva postupne, od začiatku septembra. Na opelenie potrebuje samčiu rastlinu. Listy rastliny na jeseň opadávajú.

 

Mini kiwi v zime

Rastlina je mrazovzdorná až do -30 stupňov. Je ale vhodné, najmä v prvých troch rokoch spodnú časť rastliny zakryť a tým ju chrániť pred mrazmi. Pôdu okolo rastlín vtedy hrubšie zakryjeme vrstvou slamy alebo čečinou. Prihnojujeme ju skoro na jar a striháme na jeseň po skončení vegetácie. Trojročné vetvy odstraňujeme.

 

Minikiwi cena

Predajná veľkosť Kiwi Geneva sa pohybuje okolo 40 až 80 cm a dodáva sa v 2 l kontajneroch. Cena kiwi geneva sa pohybuje približne v rozpätí od 8 do 16 EUR za kus.