Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Október v záhrade: Jeseň v plnom prúde

Október v záhrade je časom, kedy je jeseň v plnom prúde. Kochať sa môžeme nie len neskoro kvitnúcimi trvalkami, ako su napr. papuľky, ale učarujú nám najmä rôzne farby lístia stromov. V tomto článku si predstavíme takmer posledné činnosti v záhrade, ktoré vám odporúčame vykonať pred zimou. Okrem neustále znižujúcej sa teploty a upratovania záhrady či príprave trávnika sa venujeme aj vyťahovaniu koreňovej zeleniny a obrábaniu pôdy. 

 

Okrasná záhrada v októbri

- Odstrihujeme posledné odkvitnuté kvety na ružiach, posledný krát ich môžeme jemne okopať tak, aby sme však neodhalili korene, ktoré by mohol poškodiť prízemný mráz.

- Odstraňujeme letničky.

- Začíname s prezimovaním muškátov, ktoré umiestnime do tmavých komôr - máme na pamäti, že so znižujúcim svetlom klesá aj teplota. Muškáty počas prezimovania zalievame len veľmi zriedka! 

- Viažeme a prezimujeme okrasné trávy tak, aby sa do ich vnútra nedostala voda. V žiadnom prípade okrasné trávy nerežeme! 

- Počas teplých októbrových dní rozmnožujeme trvalky, ktoré nezabúdame pravidelne zalievať.

- Vysádzame cibuľoviny kvitnúce na jar.

- Regulujeme zalievanie trávnika.

- Hrabeme opadané lístie, ktoré by mohlo spôsobiť plesnenie trávnika, avšak dávame pozor na zver, napr. ježkov, ktorí môžu mať v lístí či pri komposte úkryt. 

 

Zeleninová záhrada v októbri

- Vyťahujeme a vykopávame poslednú koreňovú zeleninu, ako je mrkva, zeler, batáty, ale aj zemiaky.

- Likvidujeme stanoviská s rajčinami či paprikami. 

- Prekyprujeme pôdu a plánujeme rozmiestnenie jednotlivých plodín na marec.

- Zbierame posledné úrody, likvidujeme a umiestňujeme do kompostu prebytočné zelené stonky z rôznych záhradných  stanovísk.