Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Pre koho je vhodné jesenné hnojenie trávnika?

Jesenné hnojenie trávnika je určené najmä pre siate druhy trávnikov, prípadne pre trávnikové koberce. Jeseň je špecifickým obdobím, najmä z pohľadu pestovania trávnika, ktorému musíme patrične prispôsobiť aj starostlivosť o skutočne náročnú rastlinu, a teda trávnik. Trávnik si vyžaduje dostatočnú starostlivosť počas všetkých ročných období okrem zimy. Isté špecifiká sa vzťahujú aj na jesenné udržiavanie trávnika, ktoré musíme dodržiavať pre dosiahnutie zdravého trávnika počas jari. 

 

Vertikutácia trávnika 

Vertikutácia trávnika je procesom, ktorý vykonávame 2x do roka (na jar, na jeseň). Vertikutáciu trávnika môžeme vykonať aj ručne, a to vertikutačným hrabľami. Princíp činnosti týchto hrablí je v tom, že pohybom hrablí odstraňuje suchú plsť z trávnika a tým ho značne prevzdušňuje. Odstránením tzv. trávnikovej plsti a rozdelením hrubších celkov trávnika podporujeme jeho rast a účinne ho prevzdušňujeme, čím predídeme mnohých zapareným miestam. 

 

Plsť získanú vertikutáciou trávnika môžeme využiť ako prísadu do biokompostu a na jar ho využiť ako prvé zelené hnojivo. 

 

Jesenné hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika sa vykonáva v turnusoch, a to počas leta a na začiatku jesene. Princípom hnojenia je obohatenie pôdy o prvky potrebné pre prosperitu rastliny ako takej. V letných mesiacoch záhradkári hnoja trávnikovým hnojivom s prísadou dusíka. Dusík je prvok, ktorý do značnej miery zosilňuje a podporuje rast trávnika a v konečnom dôsledku aj jeho zahustenie. 

 

Jesenné hnojenie trávnika využíva silu prvkov ako je síra, železo a draslík. Úlohou draslíka je spevňovanie trávových vlákien, vďaka čomu sa znižuje odparovanie vody ako aj odolnosť voči mrazu. Mráz dokáže zničiť trávnik do takej miery, že už počas skorej jari objavíme žlté škvrny v trávniku, ktoré signalizujú trvalé poškodené rastlinné pletivá - trávnik sa musí nahradiť novým. 

 

Síra a železo sú potrebné pri tvorbe chlorofylu, ktorý je nevyhnutný pri fotosyntéze. Nedostatok týchto prvkov sa prejavuje mdlou farbou trávniku a jeho šednutím. 

 

Zalievanie trávnika počas jesene

Zalievanie trávnika počas jesene nie je vždy nevyhnutnou činnosťou. Jesenné obdobie prináša väčšie množstvo priemerných zrážok. Kedy je vhodné zalievať trávnik počas jesene? Zálievka trávnika je úzko spojená s jeho hnojením. Každý správny záhradkár vie, že po hnojení akéhokoľvek druhu kvetu je nutné rastlinu poliať tak, aby nedošlo k spáleniu jej koreňov či povrchových orgánov (stonka, listy, kvety). 

 

Rovnaké pravidlo platí aj pri zalievaní trávnika počas jesene. Jesenné hnojenie trávnika sa vykonáva niekoľko krát počas septembra s čím prepojíme aj zálievku. Zalievame okamžite po aplikovaní celoplošného hnojiva.