Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako často polievať trávnik na jeseň a ďalšie jesenné tipy

Ako často polievať trávnik na jeseň? Častá otázka najmä začínajúcich záhradkárov. Starostlivosť o trávnik je komplexnou činnosťou a mení sa v závislosti od ročného obdobia. Medzi základné pomôcky pri jesennej údržbe patrí najmä jesenné hnojivo a vertikutačné hrable. Ako mnohí dobre viete, vertikutácia sa vykonáva na jar a na jeseň, kedy je princípom tejto činnosti prevzdušnenie trávnika. Počas vertikutácie sa špeciálnymi hrabľami odstraňuje vrstva suchých čiastočiek a vrchnej vrstvy trávy. Vďaka tomu môže trávnik lepšie dýchať, zvýši sa prísun vody a živín. Na jeseň neodporúčame hlboký zásah do trávy, nakoľko sa tráva do zimy už nestihne rozmnožiť. Hlbší rez tráva vyhovuje na jar. 

 

Ako často polievať trávnik na jeseň? 

To, ako často musíme polievať trávnik na jeseň ovplyvňuje aj dodatočná starostlivosť o trávnik - mimo vertikutácie. Dôležitým krokom staroslivosti je aerifikácia, kedy sa pomocou aerifikátoru prevzdušňuje pôda pod trávnikom. Princípom je vytváranie dutiniek, resp. vyrezaných úzkych valčekov, do ktorých sa neskôr nasype kremičitý piesok. Vďaka tomu sa výrazne zvýši prísun vzduchu a kyslíka do pôdy a do spodných vrstiev trávnika. V konečnom dôsledku sa vďaka aerifikácií vyhneme plesniam, ktoré sú spôsobené zaparením vody a pod. 

 

Frekvenciu polievania trávnika na jeseň ovplyvňuje aj to, či sa rozhodneme trávnik hnojiť (rozhodne by ste mali) a akým spôsobom sa hnojenie pokúsime vykonať. Hnojiť môžeme rozmetadlom či ručne - na spôsobe príliš nezáleží, dôležité je, aby bolo granulované hnojivo rovnomerne rozhádzané. Koncentrácia hnojiva na jednom mieste spôsobuje spálenie trávnika, vďaka čomu vystavíme trávnik ďalším možným patogénom. 

 

Trávnik na jeseň zalievame určite pred aj po hnojení, kedy sa vyhneme spáleniu trávnika. Ďalej polievame trávnik približne 1-2 krát za týždeň, pričom musíme brať do úvahy aj bežný úhrn zrážok. Rovnako sledujeme aj teplotu niekoľkých nasledujúcich dní v týždni tak, aby sa voda vo vyššej tráve nezaparila - na jeseň udržujeme trávu vyššiu, pretože pri nižšom vlase hrozí vyššia možnosť jeho vymrznutie (najmä mladej tráv).