Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

September v záhrade: Jeseň začína, pripravte sa na ňu

Leto je za nami, ale práce v záhrade je stále dosť. Skôr, než príde zimný oddych, treba záhradke venovať ešte pár chvíľ a trochu ju poupratovať. Po horúcom auguste, kedy sa žiadalo hlavne veľa zavlažovať, zbierala sa prvá úroda, či vykonávali ďalšie potrebné práce prichádzajú na rad posledné úpravy záhrady v roku. Vyhrňte si teda rukávy, je čas pustiť sa do roboty!

 

September v záhrade

Záhrada si v septembri toho žiada ešte dosť. Čaká Vás zber, výsadba, čistenie a rôzne ďalšie úpravy. Ale poďme na to pekne po poriadku:

 

Zber

 

Jeseň je obdobím zberu plodov našej práce. Jablká, hrušky, prvé orechy, slivky, hrozno či ďalšie ovocie, tekvice, cukety, neskoré paradajky i paprika, to všetko ešte na záhrade žije  a chce byť spracované, či uskladnené. Pripravte si pivnicu a umyte zaváraninové poháre, v kuchyni to bude voňať. Popri zbere nezabúdajte na popadané ovocie. To patrí do bio odpadu, nenechávajte ho pod stromami.

 

Keď je už všetko vyzbierané, treba sa ešte postarať o pôdu, ktorá nám dala úrodu a pripraviť ju na ďalšiu sezónu. Pôdu zbavíme buriny, obohatíme o kompost či maštaľný hnoj a prerýľujeme. Takto bude oddychovať až do jari. 

 

Výsadba

 

September je ideálny na výsadbu jahôd, ale tiež kríkov ríbezlí, malín, či egrešov. Zo zeleniny teraz treba dať do zeme jesenné odrody cesnaku, skorý jarný špenát, šalát, karfiol, kôpor či reďkovku. Do kvetinovej záhrady môžeme sadiť obľúbené trvalky. Je najvyšší čas vybrať vhodné miesto pre výsadbu ovocných stromov, teraz je ich obdobie. 

 

Trávnik

 

Aby sa aj o rok trávnik zelenal, pred zimou ho ešte pokosíme a skontrolujeme. Na vysušené, či prázdne miesta môže vysiať trávnikové semeno a prihnojiť. Ak máme v záhrade opadavé stromy, listy z trávy zhrabeme, môžeme prihrabať ku kmeňom stromov. Budú ich tak chrániť pred zimou a trávnik ostane čistý. Máte vertikulátor? Je čas vytiahnuť ho z garáže a trávnik prevzdušniť. 

 

Kvety a okrasná záhrada

 

V septembri je najvyšší čas na sadenie cibuliek tulipánov, narcisov či iných kvetov, ktoré Vám na jar budú robiť prvú radosť.  Pôdu im dôkladne pripravte, očistite od buriny, prevzdušnite rýľom a dodajte potrebné živiny. Pri sadení doprajte jednotlivým cibuľkám dostatočný rozostup. 

 

September je v záhrade ideálnym časom nielen na sadenie, ale tiež na presádzanie. Urobte si po lete v okrasnej záhrade poriadok, vysiate trvalky rozsaďte a doprajte im dostatok miesta. Trvalky, ktoré budú v záhrade zimovať, sa tiež potešia, keď im odstránime burinu a prikryjeme ich na zimu lístím alebo vrstvou mulču. Prikrývkou chránime tiež bylinkovú záhradu. Semená letničiek môžete pozbierať a uskladniť, na budúci rok ich nemusíte kupovať. Ak túžite po ihličnanoch, zasaďte ich teraz. Budú mať ešte dostatok času a vhodné podmienky na zakorenenie, skôr než prídu mrazy. Pred dlhou zimou ihličnany potrebujú prihnojiť a dostatočne zalievať. 

 

Záhrada si v septembri žiada ešte kus práce, sezóna sa končí, a nastáva čas ju svedomito uzavrieť.  Prejdite sa teda celou záhradou a všímajte si stav pôdy a záhonov, vitalitu trvaliek, či drevín. Treba ju upratať rovnako, ako upratujete svoje obydlie. Aj záhrada má svojich stálych obyvateľov, chceme predsa aby sa im tu darilo a cítili sa dobre. Odstráňte burinu, bio odpad, odhrabte lístie, pripravte záhony a tešte sa. Zima býva dlhá, ale ak sa v septembri o svoju záhradu dôkladne a svedomito postaráte, na jar Vám to stonásobne oplatí.