Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jesenný špeciál: Zazimovanie okrasných tráv

Zazimovanie okrasných tráv je dôležitou súčasťou ich nenáročnej starostlivosti. Okrasné trávy nájdeme v mnohých záhradách rôznych štýlov. Vďaka širokej škále kultivarov, ich tvarov, veľkosti aj farbe sa skvelo hodia do každej záhrady. Vysádzať ich môžeme ako efektné solitéry, ale môžu byť súčasťou jazierok či vysokých záhonov.

 

Aj zazimovanie, resp. táto pomerne jednoduchá činnosť však môže pri jej nesprávnom vykonaní skončiť plesňou či odumretím časti okrasnej trávy. Okrasné trávy sú mrazuvzdorné rastliny, resp. v závislosti od kultivaru, a ich zazimovanie sa teda nevykonáva z dôvodu, že by zimu či nízke teploty neprežili. Častým problémom je, že okrasná tráva neprežije zimu, prípadne odumrie jej časť, alebo sa rozšíri pri jej koreňoch pleseň a pod. Tieto nepríjemné scenáre sú následkom nesprávneho či nedostatočného zazimovania.

 

Veľa začiatočníkov robí častú chybu, a to, že okrasnú trávu na zimu zreže takmer až k pôde. Takéto zazimovanie je nesprávne a jeho následkom ohrozíme vitalitu rastliny. Dôvodom je fakt, že ak takto okrasnú trávu zrežeme tak do jej stredu sa dostane voda, ktorá môže zamrznúť - rastlina vymrzne. Ďalším nechceným scenárom je to, že voda síce nezamrzne, ale pri trocha teplejšom počasí sa začne v strede okrasnej trávy rozmnožovať pleseň. V oboch prípadoch s najväčšou pravdepodobnosťou riskujeme odumretie minimálne istej časti rastliny. 

 

Správne zazimovanie okrasných tráv

Správne zazimovanie okrasných tráv vykonávame pomocou špagátu a vôbec rastlinu nerežeme. Na zazimovanie môžeme použiť jutový špagát, ktorý na rozdiel od syntetických materiálov nemá tendenciu sa rozväzovať. Rastlinu si pomyselne rozdelíme na dve či tri časti, a to v závislosti od jej výšky. Okrasnú trávu uviažeme pomerne na tesno, avšak dávame pozor na to, aby sme neroztrhli špagát, prípadne aby sme nezlomili jednotlivé steblá rastliny. 

 

Zazimovanie okrasných tráv vykonávame týmto spôsobom z dôvodu, že uviazaním rastliny na niektorých miestach zamedzíme vniknutiu vody dovnútra rastliny, a tým ju ochraníme pred potencionálnou plesňou či umrznutím. Odporúčame rastlinu uviazať aj na hornom konci tak, aby vody stekala po vonkajších steblách a nie dnu - okrasná tráva by mala nadobudnúť tzv. kopijovitý tvar.