Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vitamíny v melóne: Čo skrýva letné osvieženie?

V letnom období patrí melón k najobľúbenejším dobrotám, ktoré nájdete snáď na každom stole. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že melón je veľká šťavnatá guľa, ktorá nám slúži predovšetkým ako dobrý pomocník na uhasenie smädu a doplnenie tekutín počas horúcich letných dní. Je to síce pravda, obsahuje až 93% vody, no tá nie je jediným lákadlom, prečo by sme po melóne rozhodne mali siahnuť.

 

Je melón ovocie alebo zelenina?

Väčšina ľudí sa domnieva, že si dávajú kúsok svojho obľúbeného ovocia, je to však omyl.  Každým sústom melóna sa práve kŕmite zeleninou. Melón sa v botanike považuje za zeleninu, pretože ho radíme medzi tekvice. Je to popínavá ťahavá rastlina, ktorá kvitne samčími i samičími kvetmi, a z nich si po približne 100 dňoch od zasadenia môžete dopriať šťavnaté plody.

 

Poznáme mnoho odrôd melónov, v zásade ich delíme na cukrové a vodové. Cukrové melóny mávajú žltú dužinu, alebo šupku, sú menšie a sladšie. Vodové melóny sú u nás veľmi obľúbené veľké plody so zelenou šupkou, ktorá ukrýva šťavnatú červenú dužinu. Ak chcete vedieť, či nekupujete mačku vo vreci, skúste naň zaklopať. Melón je zrelý, keď sa po zaklopaní na šupu ozve dutý zvuk. Zrelosť tiež dáva znať časť šupky žltá od slnka a suchý koniec stonky.

 

Melón a kalórie

Melón majú v obľube i ľudia na diéte. V 100 g totiž nájdete iba 30 kcal, čo je skutočne zanedbateľné množstvo. Je bohatým zdrojom vody, minerálnych látok a vitamínov, preto si ho bez výčitiek doprajte. Ani cukrový melón nie je žiadnou kalorickou bombou, s 37 kcal na 100 g ho stále možno zaradiť k menej kalorickým potravinám.

 

Obsah cukru v melóne

Okrem vody nájdeme v melóne i ďalšie zložky. V 100 g váhy sa nachádza 8 g sacharidov, z toho 6 g cukrov, 0,2 g tuku, 0,4 g vlákniny a 0,6 g bielkovín. Nalákali sme vás a dostali ste chuť vypestovať si vlastný melón u vás na záhrade? Nie je to nemožné, vyberte si z ponuky melónov v našom e-shope. Radi vám poradíme a zodpovieme prípadné otázky týkajúce sa pestovania a vhodných podmienok pre melóny. U nás sa im darí dobre predovšetkým v južných častiach Slovenska, kde je teplé a stále počasie. Postačí už len pravidelná závlaha a vlastnú úrodu melónov si môžete vychutnávať i vy.  

 

Vitamíny v melóne

Melón je bohatým zdrojov vitamínov a minerálnych látok. Nájdete v ňom vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a K a tiež draslík, horčík, meď, vápnik, sodík, železo, či mangán. Stojí za to si ho vychutnať, pretože okrem skvelej chuti vám zabezpečí i potrebné vitamíny a tekutiny.

 

Svojím zložením prispieva k znižovaniu cholesterolu a to vďaka lykopénu, ktorému melón vďačí za červenú farbu dužiny. Lykopén je okrem iného dobrou prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Vďaka bohatému zastúpeniu vitamínov je melón vitamínovou bombou, ktorá posilňuje imunitu a obranyschopnosť organizmu. Melón chráni mozog a nervové funkcie a bojuje proti voľným radikálom a zápalovým procesom. Vďaka vysokému podielu vody je v lete tak potrebný, pretože zabraňuje dehydratácii organizmu a tiež úpalu, ktorý môže byť počas dlhých letných dní veľmi nebezpečný najmä pre deti. Naučte ich preto obľube k melónu a máte po starostiach. Ak ste to ešte nevedeli, melón jedzte aj ako prevenciu pred paradontózou a na ochranu svojich obličiek. Tie odplavujú z tela množstvo toxínov, vďaka vápniku a draslíku im melón pomáha k bezproblémovému fungovaniu.

 

Výhodou melónov je, že sa dajú spracovať najrôznejšími spôsobmi. Môžete ich jesť len tak, nakrájané na kúsky, či vyjedať lyžičkou z veľkej zelenej misy. Ale rovnako z nich pripravíte osviežujúce letné dezerty, ovocné šaláty, zmrzliny, alebo drinky pre deti či pre dospelých.