Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Viti - Kiwi

Doba výsadby
Vysádzame od marca do mája a od septembra do októbre. Rastliny v nádobe celoročne.
Hnojenie
Prihnojujeme na jar hnojivom pre bobuľoviny.
Opeľovanie
Viti - Kiwi je samosprašné a nepotrebuje preto k opeleniu žiadne samčie rastliny.
Pestovanie na balkón
Kiwi je možné pestovať aj v nádobe na balkóne a terase. Základné pravidlo: čím väčšia nádoba, tým lepší rast a plody. Veľkosť nádoby: od 30 l. Dno nádoby musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Na dno nádoby nasypte 5 cm keramzitu alebo hrubého štrku pre zlepšenie drenáže. Prikryte netkanou textíliou, aby sa zem nemiešala s drenážnou vrstvou. K pestovaniu používajte zmes dobrej záhradnej pôdy a rašeliny v pomere 1:1. Nádobu neplňte zeminou až po okraj, aby voda pri zalievaní nepretekala. Kiwi vyháňa dlhé výhony, ktoré nasledujúci rok plodí, takže je nutné je vyviazať. Najjednoduchšou metódou sú 3 bambusové tyčky, 180 cm vysoké, zapichnuté do okraja nádoby a hore zviazané. Tak vznikne opora, ktorá nie len že dobre vyzerá, ale zároveň plní svoj účel. Hnojení: pre rastliny v nádobe používajte dlhodobo pôsobiace hnojivo na kvetiny. Organický poťah zo živice zaisťuje prísun živín len podľa potrieb rastliny. Tým je zaistený počas celej doby rastu dostatočný prísun živín. Rez: staré 2-ročné drevo na zimu odstránime. Ponecháme mladé, 1-ročné výhony, ktoré budú plodiť ďalší rok. Podrobnejší návod nájdete pod Kiwi-rez. Zalievanie: rastliny v nádobách vyžadujú dostatok vody. Mali by sa preto zalievať každý deň. Zimná ochrana: nádoby postavte na chránené miesto tesne vedľa seba. Pri silných mrazoch ich ešte prikryte netkanou textíliou. Rastliny by mali byť v zime počas teplých dní ľahko zalievané. Mráz pôdu vysušuje, rastliny potom nezamrznú, ale uschnú.
Rez
Po cca 3-4 rokoch vykonáme 1. rez. V zime (december, január) skrátime minuloročné výhony na 3-5 očiek a odstránime staré drevo. Neskôr rastliny len trochu presvetlujeme.
Spon rastlín
2-3 m
Všeobecný text
Kiwi je popínavá rastlina a dorastá do výšky cca 3 m. Vyžaduje slnečné stanovisko chránené pred vetrom. Viti - Kiwi je samosprašné a preto nepotrebuje k opeleniu žiadnu samčiu rastlinu. Plody kiwi majú veľmi vysoký obsah vitamínu C a môžeme ich skladovať v chladničke pri teplote + 5 °C minimálne 4 mesiace. Po 3 - 4 rokoch sú rastliny celkom vyvinuté a začínajú plodiť na 2-ročnom dreve.
Výsadba
Pre dobré prichytenie rastliny použite stabilnú, 3-4 m vysokú konštrukciu. Rastlinu zasaďte tak hlboko, aby boli korene dobre zakryté zeminou. Zem zmiešajte s trochou rašeliny a prisypte okolo balu. Rastlinu dobre zalejte.
Zimná ochrana
Kiwi je mrazuvzdorné. Napriek tomu je dobré prikryť spodnú časť rastliny slamou, drevitou vlnou alebo čečinou.