Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Odhaľte voňavé rastliny proti komárom a inému hmyzu

Horúce letné dni a teplé večery nám ponúkajú možnosť postaviť sa ku grilu, či užiť si párty vonku na záhrade. S týmito príjemnými aktivitami však prichádza ruka v ruke otravný hmyz. Neutíchajúce bzučanie, útoky a uštipnutia nám dokážu pokaziť pekné chvíle. V týchto momentoch sa komáre a iný lietajúci hmyz stávajú našimi úhlavnými nepriateľmi. Na obranu nám zvyčajne slúžia rôzne spreje a gély, či lapače hmyzu. Čo ste však možno nevedeli, existujú rôzne rastliny, ktoré plnia repelentnú funkciu a zároveň záhradu skrášľujú. Ktoré sú teda najúčinnejšie rastliny proti hmyzu?

 

Bazalka

Prvou z najefektívnejších bylín proti hmyzu je bazalka. Obľúbený pomocník pri ochucovaní jedál a šalátov funguje tiež ako odpudzovač komárov. Vďačí za to éterickým olejom, ktoré vytvárajú jej špecifickú arómu. Umiestnením do okna počas letných nocí odpudí hmyz a zabezpečí pokojný spánok bez otravného bzučania a štípancov.

 

Šalvia

Šalvia je všestranne využiteľnou rastlinou v kuchyni, kozmetike, či v lekárstve. Jej ďalšie využitie sa spája so schopnosťou vytvoriť pomyselnú bariéru proti otravnému hmyzu. Vôňa šalvie je totiž pre komáre nepríjemná. Stačí ak jej vňať rozvešáte okolo okien, a tým odradíte hmyz vletieť do miestnosti. Ak by ste chceli umocniť jej efekt, je možné pár lístkov zapáliť a vydymiť miestnosť. Následne je potrebné poriadne vyvetrať. Efekt je zaručený.

 

Cesnak

V mýtických príbehoch sa hovorí, že cesnak odpudzuje upírov. V skutočnosti však platí, že cesnak dokáže účinne odpudzovať komáre. Môžeme si z neho vyrobiť zväzky, ktoré následne vyvesíme na verandu. Ďalší spôsob využitia predstavujú posekané strúčiky v miske, ktoré môžeme umiestniť k oknu alebo uprostred stola v prípade záhradnej party.

 

Vratič

Rastlina vratič predstavuje vysoko účinný prostriedok proti hmyzu. Jej nevýhodou je nie práve príjemný zápach. Odporúča sa situovať rastlinu do vonkajších priestorov v okolí domu alebo na terasu, prípadne do predsiene. Vďaka nevábnej aróme však dokáže spoľahlivo odlákať komáre a iné škodce, napríklad vošky.

 

Citrónová tráva

Medzi ďalšie rastliny s repelentnými účinkami patrí mäta, eukalyptus, pažítka, muškát a levanduľa. Odpudzujúcou časťou týchto rastlín je ich aróma. Podobne aj citrónová tráva oplýva vôňou, ktorej sa komáre vyhýbajú. Citronela patrí medzi najpoužívanejšie rastliny proti komárom. Odporúča sa vysadiť ju k okoliu grilov, či na miesta v blízkosti posedenia.

 

Nechtík lekársky a orech

Skvelou voľbou pri problémoch s hmyzom je nechtík lekársky. Táto rastlinka v sebe spája príjemnú vôňu, vzhľad a osvedčené účinky pri odpudzovaní komárov. Viacerí by ste možno pri odpudzovačoch hmyzu orech nečakali, no opak je pravdou. Orechové listy pôsobia ako účinný prírodný odpudzovač, ktorý od nás dokáže udržať hmyz.

 

Okrasné rastliny

Poznáme aj rôzne okrasné rastliny, ktoré nám predovšetkým skrášľujú našu záhradu. Na druhej strane nám dokážu vytvoriť miesto bez otravného hmyzu. Medzi tieto rastliny patrí monarda, geranium a pelargonia. Ako odpudzovač hmyzu môžeme použiť aj krásne petúnie. Sú výnimočne účinné pri odpudzovaní vošiek, rožkatcov na paradajkách a chrobákov. Práve preto sa odporúča vysadiť ich v blízkosti zeleniny, napríklad fazuľky, paradajok, či papriky. Repelentne pôsobia tiež chryzantémy, ktoré odpudzujú šváby, kliešte, blchy, mravce, či ploštice. Chryzantémy sa využívajú tiež pri výrobe insekticídov.