Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL tipy a triky do záhrady #1

Tipy a triky do záhrady sa vždy zídu, a to najmä keď sú odskúšané a overené. V tomto pravidelnom mesačnom seriáli vám prinášame overené triky nie len čo sa týka samotnej práce v záhrade, ale okrajovo aj záhradnej architektúry, doplnkov či sezónnych odporúčaní. Vďaka týmto tipom si môžeme prácu veľmi uľahčiť a ušetriť aj veľa času. Nechajte sa inšpirovať tipmi v tomto článku, prípadne sa s tými svojimi podeľte snami v komentároch či na našej facebookovej stránke. 

 

Okrasné trávy a ich využitie

 

Okrasné trávy sa začali v moderných záhradách využívať čoraz častejšie. Vďačiatomu najmä z dôvodu ich efektivity a zároveň ich pestovateľskej nenáročnosti. Ak sa okrasná tráva dobre zakorení, jedinou úlohou je ju pripraviť na prezimovanie. Okrasné trávy však majú hneď niekoľko výhod, ktoré pri správnom plánovaní záhrady môžeme zúžitkovať. Tieto trávy majú pomerne dlhé a husté korene, ktoré po dôslednom zakorenení nepotrebujú príliš veľa vody. Okrem pestovateľných výhod je ich vysadenie aj naozaj strategické - perfektne vypĺňajú priestor bez nutnosti výsadby obrovských krov, či zložitejšej starostlivosti o trvalky. Rovnako ich veľkosť je plne korigovateľná, a preto si tieto trávy môžeme prispôsobiť štýlu našej záhrady. 

 

Výsadba trvaliek 

 

Výsadba trvaliek, do ktorej patria aj okrasné trávy, je veľmi obsiahlou kategóriou. Trvalky sú rastliny, ktoré sú mrazuvzdorné, a teda ich život by mal trvať viac ako tri roky. Ak si ich výsadbu naplánujeme, môžeme vytvoriť veľmi efektný záhon, ktorý bude kvitnúť prakticky počas celého roka. Rovnako odporúčame prihliadať nie len na farebnú škálu a dobu kvitnutia, ale rovnako aj na veľkosť rastlín. Vďaka tejto špecifikácií nebude nikdy vaša skalka či záhon nesúmerný. Ak máme v záhrade aj zeleninovú časť, odporúčame výsadbu repelentných trvaliek. Tieto rastliny sú nie len veľmi efektné, vďaka svojim kvetom, ale zároveň sú veľmi aromatické, a tak odpudzujú istý druh škodcov - napr. levanduľa odpudzuje vošky a pod. 

 

Vytrhávanie buriny 

 

Vytrhávanie buriny je azda najneobľúbenejšou činnosťou, ktorá však môže byť aj relaxom. Tipy a triky do záhrady vzťahujúce sa na vytrhávanie buriny sú najmä v spojitosti s ich pravidelnosťou. Čo však v prípade, ak máme zarastený celý záhon? Čiastočným riešením môže byť použitie agresívneho postreku, ktorý však môže ohroziť konzumáiu blízko vysadených plodín, ale aj zničiť iné okrasné rastliny. Na vytrhávanie odporúčame počkať do najbližšieho dažďa, kedy pôda zmäkne a tak sa vám budú buriny vytrhávať omnoho rýchlejšie a efektívnejšie.